Olomoucký arcibiskup Jan Graubner v pátek požehnal ve sklepích pod Arcibiskupským zámkem v Kroměříži mešním vínům z loňské úrody moravských vinic. Vína budou sloužit k liturgickým účelům, ochutnat je ale budou moci také zákazníci v běžném prodeji. Tradice výroby mešního vína sahá v Kroměříži do roku 1345, kdy tuto výsadu zdejším sklepům udělil král Karel IV.
Kněží při mši spotřebují jen malé množství vína, bez něj ale podle Graubnera kněžský život možný není. S kvalitou vína z kroměřížských sklepů je arcibiskup spokojený. "Myslím, že se víno podařilo. Přes všecky potíže, které v tom roce byly, to bylo dobré," řekl Graubner. Aby na láhvi mohlo být napsáno "mešní víno", musí výrobce dodržet předepsaný postup. "Je to přírodní víno. Musí zrát v dřevěných dubových sudech. Nesmí se při výrobě používat vůbec žádné přídavné látky jako u ostatních komerčních vín, to znamená žádné enzymy, žádné taniny, žádná čiřidla ani zkrášlovadla," řekl vedoucí sklepů Milan Paleta. Z produkce sklepů jde podle něj zhruba 25 procent na liturgické účely, zbytek se prodá přímo ve sklepích či v restauracích a vinotékách.*
Stoprocentním vlastníkem společnosti Arcibiskupské zámecké víno Kroměříž, která sklepy provozuje, je olomoucké arcibiskupství, jemuž od letoška patří i zámek a Podzámecká zahrada. Získalo je zpět od státu v církevních restitucích. Sklepy z loňské úrody na trh uvádějí 27 druhů vín, z toho čtyři druhy sektu. Podle Palety je raritou mešní sekt.