ASZ doufá, že Vrecionová v EP více podpoří rodinné farmy

Zvolení Veroniky Vrecionové (ODS) předsedkyní vlivného výboru pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI) v Evropském parlamentu je podle předsedy Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslava Šebka potřebnou změnou, řekl. Doufá, že se europoslankyně zaměří především na podporu rodinných farem a lokálních zemědělců. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal naopak tvrdí, že rodinné farmy v Česku nepřevažují a obává se tlaku na rychlou změnu. Komora se chce s Vrecionovou sejít a představit jí své priority.

Veronika Vrecionová

 

"V minulém období se do povědomí zemědělců (Vrecionová) zapsala svým neúnavným bojem proti největším nesmyslům Evropské zelené dohody a také podporou Ukrajiny," uvedl Doležal ke zvolení předsedkyně z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR). Vrecionová dnes českým novinářům v Bruselu krátce po svém zvolení řekla, že důsledkům Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu) se bude dále věnovat.

"My od zemědělců jako společnost chceme, aby se chovali zodpovědně k vodě, půdě i krajině, nicméně je potřeba nastavit tyto věci spíše motivačně, ne různými zákazy a příkazy. Je rovněž potřeba s farmáři více komunikovat a je rovněž velmi důležité více podporovat malé a střední zemědělské farmy a rodinné farmy," doplnila Vrecionová s tím, že chce řešit i téma, kterému se dlouhodobě věnuje a kterým jsou životní podmínky hospodářských zvířat.

Podpora ASZ

Podporu má Vrecionová od Šebka. "Věříme, že paní europoslankyně Vrecionová bude dělat stejnou politiku jako dosud, tedy zaměřenou na podporu rodinných farem a lokálních zemědělců, a že bude podporovat systémové změny, které povedou k jasné limitaci dotací pro největší subjekty a ke sledování, zda dotace skutečně jdou k zemědělcům," uvedl. Větší podporu rodinných farem podporuje Šebek dlouhodobě a prosazuje mimo jiné zákon o rodinných farmách.

Neshody s AK

Na tom se ale neshodne s Doležalem. Vrecionová podle něj prosazuje takzvaný evropský model zemědělského hospodaření, tedy rodinné farmy. "Z důvodu historického vývoje v Česku nepřevažuje a tlak na rychlou změnu by rozhodně nepřinesl nic dobrého," sdělil Doležal. Priority Agrární komory jsou podle něj současná neutěšená situace v zemědělství, ale také budoucí uspořádání vztahů mezi Evropskou unií a Ukrajinou a reforma Společné zemědělské politiky po roce 2027.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down