Bez studie, co je v českém prostředí reálné, by se neměly povinné kvóty na potraviny na pultech obchodních řetězců schvalovat. Uvedla to na jednání sněmovního zemědělského výboru prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová. Podporuje české potraviny ve veřejných institucích, což navrhuje ministerstvo zemědělství. Jak už dříve řekl ministr Miroslav Toman, návrh na povinné procento by měl být pouze deklaratorní.
Zemědělský výbor začal o novele zákona diskutovat poté, co ji poslanci ve třetím sněmovním čtení na jeho jednání vrátili. Neprošel tak návrh skupiny více než dvou desítek poslanců na zakotvení povinnosti pro řetězce nabízet od příštího roku 55 procent českých potravin s ročním nárůstem po pěti procentních bodech až na 85 procent.
"Byla bych velmi ráda, aby se to opíralo o nějaký reálný výzkum. Kolik je (českého zboží na trhu) a jak to funguje," řekla prezidentka.
Pro návrh hovořil prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, podle kterého mělo jít pouze o zhruba 150 položek na trhu, ve kterých by se povinné kvóty požadovaly. To ale v pozměňovacím návrhu na zavedení nové povinnosti nebylo uvedeno. Podle něj je už v současnosti na trhu v těchto položkách 59 procent českého zboží, bylo by tak směšné, kdyby se schválila jenom o něco málo vyšší povinnost.
Ministr Toman zopakoval záměr, aby se do zákona dostala povinnost, aby veřejné instituce používaly určitý podíl lokálních nebo biopotravin. Prováděcí předpis k zákonu by pak chtěl nechat notifikovat u Evropské komise, aby se nepříčil evropskému právu. Podle Jandejska není třeba nechávat utíkat čas před notifikací a je možné schválit úpravu již nyní. Pokud by se následně ukázalo, že zákon normám Evropské unie odporuje, můžou ho zákonodárci následně znovu změnit.
Zastánci sporné novely argumentují tím, že i koronavirová krize ukázala, že je žádoucí, aby ČR byla soběstačnější v produkci potravin, které místní zemědělci dokážou vyrobit za stejných či nižších nákladů jako ti zahraniční.*