Americký prezident Joe Biden vyzval Čínu a další ekonomicky silné země, aby znásobily boj proti klimatické změně. Biden uspořádal za svého mandátu už třetí mezinárodní konferenci velkých ekonomik s cílem dohodnout se na společném postupu proti klimatické změně a zlepšit energetickou bezpečnost. Virtuálního jednání organizovaného Bidenem se účastní zástupci více než 20 států.
Generální tajemník OSN António Guterres podle agentury AP ve svém příspěvku velmi rozhořčeně přirovnal producenty energií k tabákovému průmyslu. Podle něj používají stejnou "skandální taktiku" a oddalují kroky, které by prospěly všem lidem na planetě.
Bílý dům nedávno ocenil rozhodnutí zemí vyvážejících ropu o navýšení těžby, což pomůže snížit ceny. Guterres ale se zvyšováním těžby ropy nesouhlasí. "Nic není jasnější a zřejmější než nebezpečí, jaké s sebou nese další navyšování spotřeby fosilních paliv. Fosilní paliva nedávají politický a ekonomický smysl ani z krátkodobého pohledu. Kdybychom investovali dříve a více do obnovitelné energie, nebyli bychom teď znovu vydáni na milost nestabilnímu trhu s fosilními palivy. Nedovolme, aby byla válka na Ukrajině zneužita ke zvýšení této závislosti," prohlásil Guterres.
Biden vyzval země ke snížení emisí metanu, výrobě automobilů bez emisí a zajištění čisté globální dopravy. Podle něj by se země měly zavázat ke společné sumě 90 miliard dolarů (2,1 bilionu korun), která bude využita na komercializaci energeticky čistých technologií a na vývoj hnojiv, jež sníží škodlivé emise v zemědělství a zvýší bezpečnost potravin.*