Dovoz koření do České republiky se loni meziročně zvýšil o osm procent na 9900 tun, šlo především o papriku, zázvor a pepř. Vývoz klesl o deset procent na 3100 tuny. Píše to ministerstvo zemědělství ve Zprávě o stavu zemědělství, kterou se bude zabývat v příštím týdnu vláda.
Česká produkce loni klesla o 14 procent na 4400 tun. Léčivé rostliny se pěstovaly na 3000 hektarech, kořeninové na 2100 hektarech, z toho 89 procent plochy tvořil kmín. Významné byly i ostropestřec, koriandr, fenykl a heřmánek.
Podle ministerstva stále stoupá obliba zeleného koření. Nejčastěji se v hrncích nebo v kontejnerech pěstují libeček, majoránka, kopr, bazalka a rozmarýn.
Loni se z České republiky vyvezlo 1013 tun kmínu, meziročně zhruba o třetinu méně. Vývoz směřoval zejména na Slovensko, do Polska, Německa, Maďarska a Rakouska. Naopak dovoz koření se zvýšil, importuje se tradičně z Číny, Španělska, Polska a Vietnamu. U kmínu se dovoz snížil skoro o čtvrtinu na 668 tun.
Bilance zahraničního obchodu s kořením se tak pro Česko zhoršila o 15 procent. "V množstevním vyjádření činila 6800 tun, ve finančním 709,5 milionu korun," uvádí se ve zprávě.
Dovoz převažuje i v zahraničním obchodu s léčivkami pro voňavkářství a farmacii. Češi je dovážejí hlavně z Polska, Bulharska, Kanady a Německa. Nejvíce se vyváží makovina, hlavně na Slovensko. Bilance zahraničního obchodu s těmito rostlinami byla také záporná v hodnotě 301,3 milionu korun.*