18.04.2006 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bioplyn začíná být hitem i u nás

Významnější podporou bioplynových stanic vysvětluje ministerstvo zemědělství mimo jiné finanční posílení třetí osy zaměřené na venkov v novém evropském zemědělském fondu. Že také naši zemědělci se o výrobu bioplynu začínají živě zajímat, potvrdilo i letošní Techagro.

Nabídka projektů či bioplynových stanic na klíč byla na letošním ročníku veletrhu Techagro naprostou novinkou. Firmy, které tyto služby na brněnském výstavišti představovaly, si na nezájem návštěvníků nemohly stěžovat. Do jejich stánků přicházeli potenciální zákazníci s jasnou představou, co chtějí. Hledali partnera a na jednom místě si mohli porovnat různé nabídky a přístup firem. S dotazy se na jejich zástupce obraceli také zemědělci, kteří jsou teprve na začátku a chtěli poradit, jestli se svými vstupními podmínkami mají o výrobě bioplynu vůbec uvažovat.
Jako základní materiál chtějí většinou použít kejdu v kombinaci s kukuřicí, kukuřičnou siláží a travní hmotou. Provozy mohou budovat i podniky bez živočišné výroby, které využijí svou rostlinnou produkci a mohou zpracovávat také různé odpady – biologické z komunální sféry a především z potravinářského průmyslu, hlavně jateční zbytky, ale třeba i prošlé potraviny, starý chléb.
Motivací je garantovaná cena
Dotace na výstavbu bioplynových stanic nejsou pro zemědělce určitě tou hlavní motivací, proč je budovat. Rozhodující je dlouhodobě zaručená cena za dodávanou elektrickou energii. Vloni schválený zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, garantuje na patnáct let minimální výkupní cenu elektřiny. A ta se samozřejmě může zvyšovat. Pro letošek stanovil Energetický regulační úřad výkupní cenu elektřiny z bioplynu na 2,98 koruny za kWh.
Když se zemědělský podnik nebo soukromý zemědělec rozhodne pro tuto investičně náročnou akci, tak proč nevyužít nabízených dotací? Zkoušet to musí ale v jiném resortu – u ministerstva průmyslu a obchodu, v operačním programu zemědělství je podpora nedostatečná, je-li horní limit na jednoho žadatele sto tisíc eur.
„Máme-li využívat obnovitelné zdroje energie a plnit unijní směrnice, tak tyto podpory musí být mnohem vyšší než v současném programovacím období,“ uvědomuje si Pavel Sekáč z ministerstva zemědělství, který řídí současný operační program.
Podpory v novém fondu
Připravovaný Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EAFRD) pamatuje na bioplynové stanice podle Hugo Roldána z tiskového oddělení MZe ve dvou osách. „V ose I je to v opatření č. 6 k modernizaci zemědělských hospodářství, a to jako podpora zpracování a využití biomasy. Na celé opatření 6 navrhujeme průměrnou roční podporu 902,1 milionu korun. To je 38,7 procenta z celkové sumy pro osu I,“ uvedl Roldán. Doplnil, že v ose III na opatření č. 1 k diverzifikaci činností nezemědělské povahy, v němž jsou zahrnuty bioplynové stanice, se má ročně vynaložit v průměru 148 milionů korun ročně. „Představuje to 8,4 procenta z celkové částky pro osu III,“ upřesnil Roldán.
Pokud budou zemědělci skutečně hledat nové zdroje příjmů prostřednictvím bioplynových stanic, EAFRD jim ve výstavbě až tolik nepomůže. Jak ale dříve vysvětlila Kamila Matoušková z MZe, projekty, které počítají s dodávkami elektrické energie z bioplynové stanice do sítě, podporuje ministerstvo průmyslu a obchodu. „EAFRD má místní rozměr. Když někdo bude zpracovávat biomasu a využívat ji pro místní vytápění, pak patří do EAFRD,“ uvedla.
Firmy tu začínají
Firmy, které u nás nabízejí projekty a dodávky kompletních stanic, většinou přicházejí s propracovanými technologiemi hlavně z Německa a Rakouska.
„V České republice bychom rádi stavěli dvacet až padesát stanic ročně, zatím jsme tu nevybudovali žádnou. Letos budeme realizovat čtyři projekty a dalších dvacet studií připravujeme,“ představil Petr Dlouhý působení firmy MWK Bioplyn, která je dceřinou společností německé firmy Brückner Biotec. S tímto dodavatelem navázaly kontakt kupříkladu Agra Deštná, Agroprofit Chotýčany, ZD Sádek u Příbrami, firma připravila návrh také pro ZD Krásná Hora. „Stavíme stanice na klíč a dáváme patnáctiletou záruku funkčnosti,“ uvedl Dlouhý s tím, že zajišťují také financování ve spolupráci s českými bankami. Výrobna s výkonem 500 kWh podle něho přijde na 40 až 60 milionů korun.
Technologii německé firmy EnviTec Biogas přivádí do Česka společnost Tool Central European Investments. Podle jejího zástupce Stanislava Krchňavého zatím zpracovala rozpočty pro tři seriózní zákazníky z řad zemědělců. „Nejsme nejlevnější, naše systémy vycházejí od 1,5 do dvou milionů eur, ale jsme schopni garantovat vysokou kvalitu. O stanici se stará jeden zaměstnanec, a to tři hodiny denně,“ říká zástupce firmy, která zajišťuje výhradně stavby na klíč a v tuzemsku vidí velké příležitosti. V Německu v současné době pracuje podle Krchňavého řada bioplynových stanic s technologií EnviTec, letos firma realizuje 80 projektů a na příští rok má podepsané smlouvy na 150 stanic.
Projektovou dokumentaci i výstavbu kompletní stanice nabízela na Techagru také mladá česká firma Renergy, zaměřená výhradně na zemědělské bioplynové stanice. „Zájem ze strany zemědělců je značný,“ pochvaloval si jednatel společnosti Aleš Radil. Na Havlíčkobrodsku pracuje na dvou záměrech, které jsou ve fázi projektu. Oba jsou pro firmu Provem, což je velkovýkrmna prasat bez půdy. „Když se stanice dobře postaví, dá se realizovat i bez dotace,“ tvrdí zástupce společnosti, která nabízí financování investice ze zahraniční banky podporující rozvoj environmentálních projektů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down