Ochranná pásma, která sahají až 150 kilometrů od místa výskytu katarální horečky ovcí v sousedním Německu, zasahují již osmnáct českých okresů ve čtyřech krajích. Nákaza označovaná jako bluentogue postihuje zejména ovce a kozy, ale také skot, u něhož jsou projevy mírnější. Kvůli nákaze je těžko prodejných kolem 18 000 telat určených pro další výkrm s tím, že obchodníci stlačují nabízené ceny. Informoval o tom ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu Kamil Malát.
Aby ceny telat zůstaly na dosavadní úrovni, museli by chovatelé před prodejem mimo pásmo stáhnout zvířata z pastvy do stájí, zvlášť je tam krmit, podrobit sérologickému vyšetření a ošetřit insekticidním prostředkem. A to podle Maláta představuje značné náklady, někdy z hlediska chovatele nesplnitelné. Ztráty domácích chovatelů skotu plynoucí z výskytu katarální horečky ovcí v sousedním Německu odhaduje Malát na desítky milionů korun. Do České republiky totiž zasahují ochranná pásma, v nichž platí veterinární opatření omezující přesun skotu, vysvětlil.
Opatření vyhlášená v České republice budou platit do odvolání. Rozhodnout o něm musí německá strana, uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Podotkl, že v Evropské unii se jedná o možnosti vakcinace proti katarální horečce u zvířat, jichž se riziko nákazy týká.