15.06.2005 | 02:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bohaté státy subvence zemědělcům příliš neomezily, zůstává u slibů

Celkový objem pomoci, kterou bohaté státy poskytují svým zemědělcům, nyní dosahuje 250 miliard dolarů, což je v přepočtu asi 6,3 bilionu Kč ročně. Britská charitativní organizace Oxfam ale tvrdí, že pokud by se pomoc přepočetla na reálné ceny, je téměř stejná jako v roce 1986. To znamená, že bohaté země nadále produkují příliš mnoho zemědělské produkce, kterou se potom snaží za dumpingové ceny prodat na světovém trhu. Přitom Spojené státy a Evropská unie mají do roku 2010 zastavit poskytování vývozních subvencí zemědělcům, pokud chtějí dostát slibům o zpřístupnění trhu pro rozvojové země a má se tak odstranit nadprodukce zboží v unii i v USA. Podle slibů bohatých států mají být do roku 2016 zrušeny veškeré vývozní subvence.

Bohaté státy se vyhýbají závazkům, které daly, aby omezily subvence poškozující chudé farmáře v zahraničí. Zároveň nutí chudé země, aby otevřely trh pro nečestně subvencovanou produkci, řekla Celine Charveriatová, organizátorka kampaně Make Trade Fair v rámci Oxfam.
Podle zprávy Oxfam Evropská unie a Spojené státy při jednáních se Světovou obchodní organizací (WTO) používají výraz „kreativní účetnictví“, aby mohly dál subvencovat své farmáře. Hrozí, že tato duplicita změní celé kolo vyjednávání ve frašku. To je skandální zrada na rozvojových zemích, které věřily ve fungování systému WTO, prohlásila Charveriatová. Jak uvedl mluvčí Evropské komise Fabian Delcros, subvence jsou transparentní, a všech 25 členů unie má snahu je postupně odbourat. Unie chce ale vidět, že stejný postup začnou prosazovat i další země.
Washington vyplácí farmářům formou skrytých vývozních subvencí asi 6,6 miliardy dolarů ročně, což je dvěstěkrát tolik, než co nahlásil WTO. Evropská unie ve skutečnosti dává svým zemědělcům subvence na vývoz v objemu 5,2 miliardy dolarů, tedy asi čtyřikrát tolik, než co řekla WTO.
Britové chtějí skoncovat s chudobou hlavně v Africe. Vedle ministra financí Gordona Browna se začal tomuto kontinentu více věnovat i premiér Tony Blair. Ministři financí zemí G8 dosáhli minulý týden historické dohody, v jejímž rámci odpustí nejchudším zemím světa dluhy za více než 40 miliard dolarů. Nejvíce těchto zemí je právě z Afriky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down