06.11.2006 | 04:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Boj o peníze pokračuje

Vláda minulý týden schválila národní agrární podpory pro rok 2007 poskytované podle zákona o zemědělství. Ve srovnání s letoškem však mají klesnout zhruba o čtvrtinu na 1,29 miliardy korun. Naproti tomu Zemědělský výbor Poslanecké sněmovny navrhl přidat resortu z rozpočtu na příští rok 1,9 miliardy korun na přímé platby.

Ministerstvo zemědělství zdůvodňuje snížení podpor tím, že v rozpočtu na příští rok nedostalo tolik peněz, kolik požadovalo. Krácena tak má být napřesrok řada národních dotačních programů. Výrazněji si polepší pouze potravináři, pro něž je určeno 310 milionů korun proti letošním 250 milionům. Naopak o 200 milionů na 107 milionů korun má být zkrácen Nákazový fond. Výrazně omezena zřejmě bude také podpora ozdravování polních a speciálních plodin, neboť prostředky určené na tento účel klesly z loňských ze 345 na 150 milionů korun. Také na restrukturalizace ovocných sadů navrhlo ministerstvo asi o pětinu méně než loni, a to 75 milionů korun. Na polovinu se sníží zdroje na pěstování energetických bylin a technického konopí a pokles zaznamená dotační titul na udržování a zlepšování genetického potenciálu vybraných hospodářských zvířat, na genetické zdroje a na poradenství a vzdělávání. To má být v příštích letech podporováno hlavně z nového Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova. Na stejné úrovni jako loni, tedy kolem 80 milionů korun, zřejmě zůstanou podpory včelařství. Zachováno má být i 70 milionů korun pro mimoprodukční funkce rybníků. O pětinu víc peněz ministerstvo určilo na budování kapénkových závlah. Dotace ještě bude schvalovat Poslanecká sněmovna, která v nich může udělat změny
Rozhodující zemědělské dotace však představují po vstupu do Evropské unie přímé platby.
Letos je mohou farmáři dostat až v 65procentní výši plateb vyplácených ve staré evropské patnáctce. Vláda proto minulý týden schválila změny v rozpočtu MZe, které úřadu umožní uvolnit peníze téměř na maximální dorovnání. Tyto úpravy však musí ještě schválit sněmovní rozpočtový výbor. V příštím roce stát může platby dorovnat až na 70 procent, proto je pro zemědělce dobrou zprávou, že právě na tento účel navrhl minulý týden zemědělský výbor Poslanecké sněmovny v rozpočtu na příští rok přidat ministerstvu zemědělství 1,9 miliardy korun. Uvedl to předseda výboru Jiří Papež, který nicméně dodal, že rozpočtový výbor návrh na posílení zemědělských dotací může a nemusí přijmout. V jeho kompetenci je i to, odkud vzít v napjatém státním rozpočtu peníze. Doporučení odborníků podle Papeže zní, že jednou z možností jsou prostředky ve všeobecné pokladní správě určené na stavební spoření. Tato položka prý nebývá každoročně plně vyčerpána. Podaří li se zmíněný návrh prosadit, odpadne nutnost čerpat na dorovnání přímých plateb prostředky z Pozemkového fondu ČR.
Agrární komora je s výsledkem jednání zemědělského výboru spokojena. Podle jejího prezidenta Jana Veleby bude nyní rozhodující, jak k návrhu přistoupí rozpočtový výbor.
Návrh přivítalo také ministerstvo zemědělství. Úřad nedávno uvedl, že mu na maximální přímé dotace schází asi 1,1 miliardy. Podle mluvčí ministerstva Táni Králové šlo ale o úspornou variantu, kdy by například musela být odložena splátka Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu, který půjčil peníze na dotace pro letošní rok, a současně by chyběly úřadu prostředky na krytí kursového rizika.
Vláda minulý týden také schválila návrh MZe na náhrady škod, které způsobily letošní letní záplavy v zemědělství a v lesním a vodním hospodářství. Jak uvedl po jednání kabinetu premiér Mirek Topolánek, na kompenzacích by mělo ministerstvo vyplatit zhruba 223 milionů korun. Kompenzace u ryb, zemědělského a lesního majetku však ještě musí schválit Evropská unie. Následky velké vody byly celkově vyčísleny na 260 milionů korun. MZe hodlá náhrady financovat z částky 1,9 miliardy korun, kterou obdrželo na povodňové škody na jaře po prvních letošních záplavách. Největší část škod z letních záplav, zhruba za 135 milionů korun, připadá na státní podniky povodí. Ty by měly dostat zhruba 128 milionů korun. Druhá největší suma, 55 milionů, by měla jít Zemědělské vodohospodářské správě. Dalšími šesti miliony chce úřad z 95 procent kompenzovat poškození na vodohospodářském majetku Lesů ČR. Na náhrady škod, které způsobila voda na zemědělských porostech, počítá MZe se zhruba 19 miliony korun, přičemž kompenzace je v tomto případě 50procentní. Rybáři by měli dostat rovněž zhruba 50 procent z celkových 17 milionů škod na rybách. Něco přes dva miliony je určeno na poškozené rybníky a další peníze mají zmírnit škody na pozemcích, lesních porostech a stavbách a produkci lesních školek.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down