Silný vítr v posledních dvou dnech poškodil v lesích v jižní části Olomouckého kraje a severně od Brna zhruba 60 tisíc metrů krychlových dřeva. V lesích není po bouřkách kvůli vyvráceným či polámaným stromům bezpečno. Jejich správce jedná s radnicemi o zákazu vstupu do nejvíce poškozených lesních porostů, řekla mluvčí státního podniku Lesy ČR Eva Jouklová.
Poškozeny jsou po bouřkách lesy v okolí Šternberka u Olomouce, Mohelnice na Šumpersku a Olomouce, kde silný vítr poničil zhruba 50 000 metrů krychlových dřeva. Stromy zlomil nebo vyvrátil. "Zejména v oblasti Doubravy u Litovle nedoporučujeme vstupovat do lesa. Stromy jsou nalomené a stále padají k zemi," upozornil lesní správce ze Šternberka Jiří Sládek.
Společnost Lesy ČR už požádala městské úřady v Litovli a Uničově, aby v postižených porostech zakázaly lidem vstup do lesů. V porostech se navíc pohybuje těžká technika, která začala dříví zpracovávat. "Přednost má kvůli kůrovci jehličnaté dříví, pak přijdou na řadu listnáče. Předpokládáme, že kalamitní hmotu odklidíme do konce října," uvedl Tomáš Pospíšil ze společnosti Lesy ČR.
Severně od Brna a v okolí obcí Sloup, Vysočany, Lipovec, Holštejn, Krasová, Kotvrdovice a Senetářov vítr poškodil zhruba deset tisíc metrů krychlových dřeva. Popadané stromy místy přehradily cyklotrasy a zdánlivě nedotčené stromy hrozí pádem. "Případný zákaz vstupu do lesa budeme s radnicí v Blansku řešit v pondělí," uvedl Dalibor Šafařík z Lesů ČR.*
Já mám vždy hrozný strach, když hlásí bouřky. Sice nebydlíme u lesa, takže nehrozí, že by nám mohl na dům spadnout strom, ale zase se bojím, aby nám do domu neuhodil blesk. Člověk si nevybere, co je horší. Hlavně, když nám vypnou proud, tak je vidět, že je zle a bouřka je opravdu blízko. Manžel sice objednal už vloni záložní zdroj z https://www.zaloznizdroje-ups.cz/ , takže elektřinu máme pořád, ale stejně jsem klidnější když bouřka odejde.