Ministři zemědělství Británie a Itálie včera v Londýně oznámili, že hodlají přesvědčit své partnery z dalších členských zemí Evropské unie o nezbytnost i zavést označování veškerého masa, aby spotřebitelé přesně věděli, odkud pochází.
Informuje o tom agentura AP. Italská delegace vedená ministrem Alfonsem Pecorarem Scaniem jednala s britským ministrem Nickem Brownem a s dalšími experty, jak se nejlépe vyrovnat s problémy, kterým nyní čelí Itálie v souvislosti s tzv. nemocí šílených krav.
Od ledna bylo v Itálii prověřeno v souvislosti s bovinní spongiformní encefalopatií(BSE), tedy tzv. nemocí šílených krav, již 12.000 kusů hovězího dobytka, zaznamenán byl však pouze jediný případ onemocnění.Lékaři nevylučují, že BSE má spojitost se smrtelnou Creutzfeldtovou-Jakobovou chorobou (CJD), která u lidí napadá mozek. V Británii byla od 80. let zaznamenána BSE u 177.000 krav. Na CJD od té doby zemřelo v zemi 82 osob, dalších 12 ji zřejmě má.Situace je o to složitější, že existenci CJD může potvrdit pouze posmrtná pitva.
V okamžiku, kdy v Británii vrcholila krize kolem BSE, Evropská komise uvalila na britské hovězí maso i dobytek přísný zákaz vývozu. Od října se EU potýká s obdobným problémem ve Francii. Vědci se domnívají, že BSE se na člověka přenáší konzumací masa a masných výrobků. V mase ani v krvi zvířat ale BSE nebylo zaznamenáno, zato bylo zjištěno v mozkové tkáni, míše a dalších částech příležitostně používaných při přípravě potravin.