Brněnští vědci spolupracují na vývoji robota, který rozezná patogeny u rostlin

Vědci z brněnské Mendelovy univerzity v evropském projektu Green Patrol vytvořili robota, který se pohybuje ve skleníku a naviguje ho z vesmíru systém Galileo. Robot umí rozeznávat patogeny a cíleně v infikovaném místě aplikovat insekticidy. Větší průnik robotizace do zemědělství by mohl být odpovědí na rostoucí poptávku po potravinách, uvedl v tiskové zprávě Dalibor Húska z ústavu chemie a biochemie brněnské univerzity.

Podle něj je otázkou času, kdy poptávka po potravinách převýší nabídku a vyčerpá se krajina. Autonomní roboty tak považuje za budoucnost zemědělství. Umějí sbírat ovoce a zeleninu, aplikovat pesticidy ve sklenících a školkách, ale hubí škůdce, ve vinařství zjišťují množství vláhy, zralost hroznů i zdraví rostlin.
Projekt Green Patrol, do kterého se zapojili vědci a firmy ze Španělska, Velké Británie nebo Nizozemska, se na rozvoj robotiky v zemědělství zaměřil. "Průmyslový robot třeba u výroby aut má situaci značně jednodušší, jde o jedno místo, stejné podmínky, stejný díl, stejný úkon. V zemědělství na poli je situace diametrálně jiná, mění se terén, počasí, vzhled rostliny není vždy stejný, jak by se mohlo zdát z velkých lánů. Do rozhodování zasahuje výrazně více parametrů," uvedl Húska.
Vědci z Mendelovy univerzity vytvořili databázi škůdců ve všech fázích vývoje, z níž se robot učil, aby uměl rozeznat škůdce od nečistot a listu. Na základě získaných dat vytvořili systém opatření, postupů a doporučení, který má předcházet ztrátám na produkci.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down