Zákaz prodeje masa a dalších produktů z klonovaných zvířat opět navrhla Evropská komise. Podobný návrh komise už před dvěma lety zamítl Evropský parlament a členské státy Evropské unie, a to kvůli neshodám kolem označování živočišných produktů.
Nový návrh by v Evropské unii na pět let zakázal využívat klonování při chovu zvířat pro komerční účely a prodej produktů, například masa a mléka, z klonovaných zvířat. Návrh počítá rovněž se zákazem dovozu klonovaných zvířat ze zahraničí, povoluje nicméně dovoz produktů z potomků klonovaných zvířat.
Evropský parlament již dříve uvedl, že je připraven povolit prodej produktů z potomků klonovaných zvířat pouze v případě, že budou všechny tyto produkty jasně označeny. Odpůrci tohoto požadavku však upozorňují, že regulační orgány by v takovém případě musely vytvářet rodokmeny pro každý kus sýru či salámu, který se v Evropě prodá.
Organizace zastupující spotřebitele tvrdí, že více než 80 procent Evropanů je proti konzumaci masa z klonovaných zvířat i jejich potomků. Obviňují rovněž Evropskou komisi, že staví obchodní zájmy nad požadavky obyvatel. Zvířecí klonování využívá přenos DNA k vytvoření genetické kopie původního zvířete. Jde o složitou a nákladnou technologii, takže není příliš pravděpodobné, že by maso klonovaných zvířat končilo na pultech obchodů.
Klonovaná zvířata je nicméně možné využít k získání potomstva s podobnými vlastnostmi, například rychlým růstem či vysokou produkcí mléka. V Evropě sice zatím klonování není moc rozšířené, objevily se však zprávy, že v Británii se prodává mléko od potomků klonovaných krav.*