Brusel podpořil opatření proti plastovým výrobkům na jedno použití

Evropský parlament (EP) dnes jednoznačně podpořil sadu opatření, která tvoří první evropskou strategii boje proti plastovému odpadu. Směrnice schválená na plénu EP se týká deseti skupin plastových výrobků na jedno použití a rybářského vybavení. Tyto předměty podle Evropské komise (EK) tvoří většinu odpadků nalezených na evropských plážích. Pro užší seznam produktů počítá nová právní úprava se zákazem distribuce po roce 2021, pro zbytek pak navrhuje různá opatření, od snahy snížit spotřebu až po zavedení povinností pro výrobce.

Směrnice o "omezení dopadu některých plastových výrobků na životní prostředí" by dopadla nejvýrazněji na plastové nádobí, příbory, brčka, tyčinky do uší nebo tyčky k balonkům. Komise se domnívá, že pro tyto předměty existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení. Europoslanci dnes schválili rozšíření seznamu zakázaných výrobků o nádoby na jídlo a pití z expandovaného polystyrenu a výrobky z oxo-rozložitelných plastů.
Například u jiných typů krabic na jídlo nebo u nápojových kelímků EU dále požaduje po členských zemích "výrazné snížení" spotřeby. Europoslanci navíc chtějí razantní snížení množství odpadu v podobě cigaretových nedopalků, které rovněž obsahují plasty. Státy by mohly požadavky naplnit vytyčením národních cílů, zpřístupněním šetrnějších alternativ zákazníkům nebo zajištěním toho, že jednorázové plastové výrobky nebudou poskytovány zdarma.
Český europoslanec Stanislav Polčák označil nastolené cíle za ambiciózní, ale dosažitelné. Také podle něj nemůže být řešení současných problémů s plastovým odpadem pouze na obcích a městech, ale musejí se na něm podílet i výrobci.
Pro výrobky, jako jsou vlhčené utěrky, igelitové tašky, různé obaly nebo rybářské vybavení, je navrhováno posílení odpovědnosti výrobců v souvislosti s úklidem odpadu a utvářením povědomí o negativních dopadech. Zvláštní opatření navrhuje EU pro plastové lahve, a to zavedení systémů samostatného sběru v členských zemích. Směrnice nastoluje požadavek na míru sběru PET lahví na úrovni 90 procent k roku 2025. Dosáhnout tohoto cíle by státy EU mohly například prostřednictvím zavedení vratné zálohy, uvádí návrh směrnice.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. To že odpadky patří do koše a ne do příkopu, je problém výchovy a ne plastu. Pokud se místo petek budou válet po lese nebo na silnici střepy ze skla není bezpečné ani ekologické. Moderní spalovna je pořád nejekologičtější řešení zbavování se odpadu ikdyž to nezní dost ekopopulisticky.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down