31.10.2000 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

BSE zasadila Británii K.O.

Důsledky britské nedůslednosti se u nás neprojevily, a ani se projevit nemohou. Kafilerní surovina, kde je všeho počátek, je u nás již téměř 40 let zpracovávána za teploty vysoce překračující bod varu (kolem 130 stupňů Celsia) a pod vysokým tlakem (3 barů) po dobu 20 minut. Navíc již déle než deset let se nemůže krmná moučka z přežvýkavců dostat do krmných směsí pro přežvýkavce.

Mimoto státní veterinární dozor pečlivě a přísně kontroluje všechny potraviny živočišného původu a zdravotní stav a původ dovážených zvířat.
Bovinní spongiformní encefalopatie skotu, známá jako BSE, se vyvinula z klusavky ovcí tak, že v minulosti se v Británii kafilerní surovina z ovcí, tedy i z těch nemocných klusavkou, neboli scrapie, dostala do krmných mouček, které byly podávány skotu. V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let byly ve Velké Británii používány na rozdíl např. od nás v kafileriích teploty okolo bodu varu, které nezaručovaly likvidaci prionu. Tak došlo k přenosu tzv. závadných prionů, jinému živočišnému druhu, skotu, kde začaly působit zmíněnou BSE. Po požití takovéhoto masa může člověk onemocnět její lidskou formou, tzv. novou variantou Creutzfeldt Jakobovy nemoci, která má dlouhou inkubační dobu a nakonec končí smrtí.
Je třeba poznamenat že skupina nemocí patřících do spongiformních encefalopatií je velká, patří mezi ně například chronické chřadnutí jelenů, spongiformní encefalopatie kočkovitých šelem, ale třeba i transmisivní encefalopatie norků.
V naší republice vypadá současná situace tak, že od počátku devadesátých let musejí orgány veterinárního dozoru v součinnosti se soukromými veterinárními lékaři zajistit vyšetření všech jatečných zvířat, u kterých by teoreticky mohlo jít o bovinní spongiformní encefalopatii (BSE). Jde o zaslání celých hlav, popřípadě připravených vzorků mozku skotu na vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Na pečlivost a důslednost v došetřování podezřelých jedinců klade Josef Holejšovský, ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, velký důraz, jednak z hlediska bezpečnosti spotřebitelů, jednak z důvodů věrohodnosti našeho tvrzení orgánům EU, že v naší republice BSE není.
Žádné zvíře s klinickými příznaky, ze kterých by se teoreticky mohlo usuzovat na BSE se na normální jatka nemůže dostat. Takové zvíře může být poraženo pouze na nutné porážce a až do výsledku vyšetření nemůže být maso uvolněno do tržní sítě.
V naší republice dosud nebyla BSE zjištěna, přesto v rámci prevence bere Státní veterinární správa možné nebezpečí vážně. Všechny případy, kdy by teoreticky mohlo o toto nebezpečné onemocnění jít, je třeba vyloučit. Tak do dnešního dne bylo do Národní referenční laboratoře ve Státním veterinárním ústavu Praha od počátku roku odesláno téměř dvěstě vzorků mozků skotu k vyšetření na BSE. Všechny dosavadní výsledky byly negativní, BSE tedy dosud nebyla diagnostikována ani v jednom případě.Od konce roku bude možno na BSE vyšetřovat kromě SVÚ Praha také v SVÚ Jihlava.
V naší republice byly za poslední léta zaznamenány případy úmrtí několika lidí na Creutzfeldt Jakobovu nemoc, nešlo však o tzv. novou variantu Creutzfeldt Jakobovy nemoci, kterou může člověk onemocnět po požití masa z dobytčete nemocného BSE – nemocí šílených krav. Však také nebylo prokázáno, že by se tito lidé nakazili požitím infikovaného masa někde v západní Evropě a k nám takové dovezeno být ani nemohlo. Klasická Creutzfeldt Jakobova nemoc se vyskytuje – jeden případ na milion obyvatel ročně na celém světě. Tzv. nová varianta byla dosud zjištěna pouze ve Velké Británii u 86 případů, dvou v Irsku a jednoho ve Francii.
Vyšetřování všech podezřelých zvířat považuje Státní veterinární správa za nutné, neboť kromě zdraví lidí na jeho negativním výsledku závisí i uznání naší republiky jako země BSE prosté.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down