24.06.2020 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Budoucnost je v „zeleném“ pokroku

Více než o Zelené dohodě pro Evropu, o níž se hovoří v souvislosti se strategiemi Evropské unie, bychom měli mluvit o „zeleném“ pokroku. Perspektivní cestou jsou totiž nové technologie a přípravky, vedoucí k tomu, aby Evropa byla konkurenceschopná a mohla požadovat to, aby případný dovoz splňoval stejné podmínky jako produkty z Evropské unie. „V tom vidíme budoucnost. Takže nikoliv ´zelený úděl´ plný zákazů bez alternativ, ale pokrok a vývoj,“ prohlásil při diskusi v rámci letošního jubilejního ročníku výstavy Naše pole v Nabočanech viceprezident Agrární komory a předseda Agrární komory Pardubického kraje Leoš Říha.

Podle Říhy právě tato výstava, která prezentuje ukázky polních pokusů odrůd zemědělských plodin a ochrany a výživy rostlin, podporuje zmíněný pohled na další směřování. „Je nejen v zájmu zemědělců, ale i celé společnosti,“ konstatoval s tím, že pokud bude realizován ´zelený úděl´, povede to k menší soběstačnosti právě v nových zemích EU, dražším potravinám, tlaku na úrodnost půdy a podobně, míní Říha. Radní Pardubického kraje pro zemědělství, životní prostředí a venkov Václav Kroutil uvedl, že zemědělství je důležité a je tu pro občany České republiky. „Přesto, že v tuto chvíli společnost spíše nechá stavět supermarkety a cyklostezky, je třeba si uvědomit, že snahou zemědělců je, aby pole zůstala v českých rukách,“ konstatoval. „Přál bych si, aby naše pole nemizela pod betonem a asfaltem a myslím si, že tato výstava k tomu jednoznačně napomáhá,“ doplnil. Miroslav Florian z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) připomněl, že letošní rok je Mezinárodním rokem zdraví rostlin. „Vloni jsme zažili kalamitu s hrabošem. To ukázalo, jakým způsobem většinová společnost nahlíží na zemědělství. Nikdo nemáme radost z toho, jestliže jsou při práci zemědělců vedlejší oběti, ale musíme si uvědomit, že žádná lidská činnost není bez rizik,“ řekl s tím, že naším cílem je snížit je na nejnižší úroveň. Reagoval tak na zprávy o uhynulých bažantech a zajících na polích. V souvislosti s vyjednáváním reformy společné zemědělské politiky je podle něj důležité, aby Česká republika vstupovala do politických jednání s dobrými argumenty a dokázala v Evropě něco prosadit. „Buďme zemědělci, výzkumníky, kteří se snaží na takových akcí, jako je naše pole ukázat, že zemědělec není škůdce krajiny, že chce národ nasytit a je pro to mít nějaké prostředky. Budoucí vývoj se neobejde bez nových odrůd, bez nové genetiky, nových technologií a vstupů, ať už biologických nebo chemických,“ řekl předseda České akademie zemědělských věd Jan Nedělník. Podle něj není příliš reálné, aby zemědělství fungovalo ve střednědobém výhledu bez chemických vstupů. „Strategie Evropské unie jsou velmi ambiciózně napsané plány, pokud jde o strategii ´od vidlí po vidličku´, nejsem si zcela jistý, jestli je realistická. Dívejme se na ně střízlivě a snažme se chránit české zemědělství a zemědělce, snažme se o to, aby české zemědělství produkovalo co nejkvalitnější potraviny, což si myslím, že se zatím daří velmi dobře,“ doplnil.

Celý článek najdete v týdeník Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down