18.03.2014 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Bylinky v betonové džungli Singapuru

V Singapuru, zastavěném výškovými budovami a přeplněném automobily, by to asi nikdo nečekal. A přesto tam kvetou banánovníky, ke světlu se derou papriky i papričky chilli a hotely se zelenají petrželí, bazalkou a koriandrem. V zemi, která dováží téměř všechny potraviny a polovinu potřebné vody, je pěstování domácích ingrediencí luxus. Díky hotelům, které se ale pustily s vášní do zahradničení, luxus stále dostupnější, napsala před časem agentura Reuters.

"Mistři kuchaři mohou díky bylinkám dodat jídlu osobitost, starají se o ně od zasetí semínek po vložení snítek na hostův talíř," řekl manažer singapurského hotelu Fairmont Walter Santos Navarro, který na hotelové střeše opečovává bylinkový záhon. "Dodáváme mnoha restauracím čerstvé bylinky i základní ingredience včetně citronu, lístků karí, paprik, citronové trávy a máty," říká.
Využívání potravin místního původu není žádná novinka, ale pro Singapur je to výzva. Kosmopolitní ekonomická velmoc jihovýchodní Asie je domovem pro pět milionů lidí. Je soběstačná například v dodávce vajec, ale téměř veškeré ostatní potraviny musí dovážet. Týká se to potravin čerstvých i zpracovaných, ovoce i zeleniny, masa i sýrů. Dováží se z takových dálek, jako je USA nebo Brazílie, dokonce i z Blízkého východu, ale také z nedaleké Malajsie, Indonésie a Austrálie. Jídlo, zejména to organické, je proto drahé.
Vlastní ingredience si v Singapuru pěstuje jenom pár restaurací, o něco víc jich je na venkově.
Hotel Fairmont stojí v obchodním centru města a hotel Four Seasons, kde si začali vlastní bylinky pěstovat na lukrativní parcele hned vedle hlavní obchodní tepny Orchard Road. "K vylepšení jídla stačí pár ingrediencí," řekl hlavní kuchař z Four Seasons Stefano Andreoli. Nejraději ze všeho má zázvor a plody pandánu. Používá je k přípravě pokrmu z kuřete. Do omáčky z mořských plodů zase rád přidává domácí chilli papričky. Jeho záhonek je vyživován kompostem z kuchyňského odpadu, zatímco ve Fairmontu zapojili do práce červy, kteří pomáhají vytvářet živnou půdu.
Na pěstování bylinek, ale i zeleniny a ovoce se dal také šéfkuchař Willin Low z hotelu Hangout, který stojí na zeleném kopci nedaleko Orchard Road. "To, co si sami vypěstujeme, má mnohem silnější vůni. V Singapuru není zahradničení moc obvyklé, jsme proto hrdí na to, co děláme," řekl Low.
Singapur se považuje díky své bohaté kuchyni za regionální Mekku gurmánů. Zahrádky nadchly i vládu, takže vládní organizace starající se o parky, lidi povzbuzuje k tomu, aby zakládali střešní záhony nebo zahrady ve svém okolí. Low si své zahrádky nedaleko Orchard Road, neboli Sadové ulice, velmi cení. "Je ironií, že Orchard Road bývala kdysi opravdu sadem, a nikoli ulicí obchodních domů. Hodně hostů se nás na zahradu vyptává a já doufám, že k nám kvůli ní přijdou zas," řekl Low.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down