Myši a jiní ve skladištích škodící hlodavci, jako například potkani, se smějí hubit takovým způsobem, který zajišťuje jejich usmrcení šetrným způsobem. Smí se kl tomu používat pasti, které svým mechanismem zvíře okamžitě usmrtí mechanickým způsobem. Nesmí se používat pasti čelisťové, ani lepové. Otrávené návnady se také mohou používat, ale jen schválené, tedy takové, při kterých hlodavec uhyne tak, že jeho tělesné funkce vyhasnou pozvolna, zdánlivě přirozenou cestou. Informoval o tom mluvčí Státní veterinárnís právy ČR Josef Duben.
Čelisťové pasti jsou zakázány, protože by se do nich chycená zvířata mohla velmi trápit. Nesmějí se do nich chytat ani kuny, kočky, lišky, psi, ani draví ptáci. Samozřejmě by mohlo dojít i k poranění člověka. Vždy, a to nejen při kladení pastí, ale i jedů musí být především sledována ochrana „necílových“ druhů zvířat. Odchyt toulavých a opuštěných zvířat se považuje podle veterinárního zákona za asanační činnost, kterou mohou provádět jen kvalifikované osoby, pro které existuje speciální odborný kurz, který musejí absolvovat, aby mohly tuto činnost vykonávat.
V domácnostech mohou lidé hubit myši na trhu povolenými a dostupnými prostředky, aniž k tomu musejí mít nějaké speciální školení. V potravinářských závodech, skladech či v zemědělských hospodářstvích by měly tuto deratizační činnost vykonávat autorizované odborné firmy. Vždy je pak třeba zabezpečit, aby se k otráveným návnadám nemohla dostat domácí nebo hospodářská zvířata, ani děti. Pokud se někde tráví hlodavci, je nutné o tom informovat, například také formou plakátků.