19.02.2010 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Celková struktura pojištění se mění

(sf) – Pojistné smlouvy na pojištění plodin, pojištění hospodářských zvířat a stále více na pojištění majetku v návaznosti na diverzifikaci zemědělské činnosti lze uzavřít nejen přímo s pracovníkem pojišťovny, ale také s pojišťovacími makléři. Tyto fyzické nebo právnické osoby mohou poskytovat pojišťovací služby po uzavření smlouvy o spolupráci s pojišťovnami. V následujícím rozhovoru se představují dvě významné pojišťovací makléřské firmy na domácím trhu, které hodnotí pojištění zemědělců v návaznosti na ekonomickou situaci a hovoří o trendech.

Zeptali jsme se makléřských firem

1. Můžete charakterizovat vaši makléřskou společnosti a její činnost v číslech?
2. Ekonomická krize se nevyhnula ani sektoru zemědělství. Nižší tržby vedou k horším obchodním výsledkům zemědělských subjektů, a tedy k úsporám na jiných místech. Na druhé straně byla vloni zvýšena dotace na 50 procent z uhrazeného pojistného u plodin a zvířat. Jak se tyto protichůdné vlivy projevily v praxi?
3. Vzhledem ke změně strategie společné zemědělské politiky EU se podstatně mění i zaměření zemědělských podniků. Mění se struktura plodin – pěstují se nové plodiny na biomasu, počet zvířat v jednotlivých kategoriích – dojených krav ubývá, instalují se automaty na mléko. Dále se budují bioplynové stanice, zemědělci vytvářejí zelenou energii – montují se drahé technologie a zařízení. Jak se promítají tyto trendy do oblasti pojištění?

 

OK Group, a. s.
odpovídá: Ing. Radoslav Kubiš
předseda představenstva

1. Naše společnost se v posledních třech letech celkem výrazně dynamicky rozvíjela. V roce 2009 jsme dosáhli zatím nejlepších výsledků v celé naší jedenáctileté historii. Zemědělské pojištění dosáhlo ročního čistého předpisu 124 milionů korun, z toho bylo 98 milionů v pojištění plodin a 26 milionů v pojištění zvířat. Vyjádřeno na počet pojištěných hektarů je to 170 tisíc pojištěných hektarů zemědělské půdy. Významné nárůsty jsme zaznamenali každý rok. V roce 2007 jsme zprostředkovávali celkové zemědělské pojistné ve výši 70 milionů, v roce 2008 to bylo 95 milionů. Dosažená čísla jsou samozřejmě výsledkem práce celého týmu obchodníků, kteří jsou téměř v každodenním kontaktu s našimi zemědělskými klienty. V tomto okamžiku je pod naší makléřskou společností registrováno zhruba čtyřicet podřízených pojišťovacích zprostředkovatelů. Drtivá většina z nich jsou fyzické osoby, ovšem máme registrovány také tři právnické osoby.

2. Situace v zemědělství není obecně dvakrát růžová. Razantní propad cen mléka, pěstovaných komodit a obecně dlouhodobá nízká cena vepřového masa nutí zemědělce šetřit, kde se dá. Samozřejmě, že jedna z nákladových položek každého podniku je také pojištění, takže otázky týkající se snižování finančního zatížení v tomto segmentu jsou nasnadě. Každý zemědělec však ví, že rizika spojená s chodem jakéhokoli zemědělského provozu jsou tak vysoká, že snahy o výrazné omezení pojistných rizik nepociťujeme. Rád bych v tomto okamžiku připomněl, že se naše společnost dnes řadí také mezi zemědělské prvovýrobce, kdy v našem podniku Pooslaví Nová Ves na Brněnsku hospodaříme na 1750 ha půdy a ani my sami nechceme a nebudeme omezovat rozsah pojistného krytí zemědělské výroby. Myslím, že si všichni uvědomují vážnost ekonomické situace a jakákoli větší nepojištěná živelní nebo jiná událost by také mohla pro nepojištěný provoz znamenat ekonomický bankrot. Zvýšení dotací pro pojištění plodin a zvířat na 50 % chápeme jako nutnost ze strany ministerstva zemědělství. Finanční zatížení v tomto segmentu pojištění pro podniky není malé. Na stále větší výkyvy počasí a s tím spojené větší škody reagují pojišťovny vcelku logickým zdražováním těchto rizik a zvýšené procento dotací přichází vhod. Bez těchto dotací by však řada podniků opravdu nemohla z ekonomických důvodů pojištění zemědělské výroby financovat a mohlo by docházet a určitě by docházelo k výše zmiňovaným ekonomickým bankrotům z důvodu nepojištěných vzniklých škod.

3. Dotační politika Evropské unie v oblasti zelené energie je v tomto období výstavbě energetických komplexů nakloněna. Řada podniků již spustila nové provozy bioplynových stanic, v poslední době není žádnou výjimkou také výstavba fotovoltaických elektráren. S výstavbou bioplynových stanic je samozřejmě spojena daleko vyšší potřeba plochy pro osetí silážní kukuřicí, která je k provozu tohoto zařízení nezbytně nutná. S tím se také mění struktura pojištění plodin. Většina zemědělců pojišťuje hlavně komodity, které dále obchoduje, například obiloviny a olejniny. S pojištěním silážní kukuřice si ale nikdo moc hlavu neláme. Znamená to tedy celkový úbytek pojištěné plochy z důvodu změny struktury pěstovaných komodit. Na druhou stranu znamená pro podnik provoz spolehlivé bioplynové stanice pravidelný příjem finančních prostředků v garantované výši, což se o běžném zemědělském provozu, zvláště v posledním roce, rozhodně říci nedá. Na razantní výstavbu bioplynových stanic a fotovoltaických elektráren samozřejmě zareagovaly všechny významné pojišťovny na našem trhu. Nabízejí nové produkty „na míru“, které kryjí všechna rizika spojená s výstavbou a následným provozem těchto energetických technologií. Tím se mění celková struktura pojištění, ubývá počet pojištěných hektarů, a naopak přibývá majetkového pojištění, kam pojištění bioplynových stanic a fotovoltaických elektráren řadíme.

 

RENOMIA AGRO
odpovídá: Ing. Petra Škopová, MBA,
obchodní ředitelka

1. RENOMIA, a. s., je česká rodinná firma založená v roce 1993 na Moravě. Strategií firmy je poskytovat vysoce kvalitní a odborné služby v oblasti zprostředkování pojištění a správy pojistných smluv. Výše našeho celkového zprostředkovaného pojistného v České republice celkem činí více než 2,5 miliardy korun. RENOMIA patří také do celosvětové sítě pojišťovacích makléřů WBN a díky tomu zajišťuje pro své klienty velice kvalitní servis kdekoli v zahraničí. Již několik let působí v rámci RENOMIA, a. s., divize RENOMIA AGRO, která se zaměřuje na pojištění všech rizik, jež mohou nastat u zemědělských podniků, a v této oblasti dosahuje rychlého růstu. Kromě vlastních poboček, které jsou rozmístěny po celé České republice, spolupracujeme také s dalšími makléři v rámci sítě RENOMIA NETWORK a tvoříme tak největší skupinu pojišťovacích makléřů zaměřenou na zemědělství v ČR. Naším cílem je poskytovat optimální pojistnou ochranu za nejlepší ceny na trhu a rychlá transparentní likvidace škod. Kvalitní každodenní péče o pojistné smlouvy je samozřejmostí.
Koncem roku dosáhla RENOMIA společně se sítí RENOMIA NETWORK přibližně desetiprocentní podíl na trhu v pojištění zemědělských rizik v České republice. Je to více než 130 000 ha orné půdy, asi 40 000 skotu, 130 000 prasat. Spravujeme pojistné smlouvy pro více než 200 klientů v oblasti zemědělské prvovýroby.

2. Krize v zemědělství je opravdu hluboká hlavně s ohledem na ceny všech hlavních komodit. Z tohoto důvodu se zemědělské podniky snaží omezit náklady na minimum. V této ekonomické situaci je nejen důležité, ale i nezbytné mít pojištěny tyto hlavní komodity, neboť v případě poškození porostů, například krupobitím, by tato škoda způsobila v krajním případě i likvidaci podniku. Zvýšená dotace na zemědělské pojištění určitě přispěla k tomu, že i do této doby nepojištěné podniky začaly o této formě ochrany rizik přemýšlet. Jako makléři specializovaní na zemědělský sektor se snažíme tuto informaci přenést přímo do prvovýroby a nabídnout kvalitní a cenově dostupné pojištění zemědělských rizik. Tento fakt určitě bude mít vliv na větší propojištěnost v této oblasti, ale konkrétní čísla budou známa až v průběhu roku 2010.

3. Tento trend se samozřejmě projevil i v oblasti pojištění. S ohledem na vývoj cen a snížení poptávky po tradičních zemědělských produktech je pochopitelná snaha podniků přizpůsobit se těmto trendům a diverzifikovat produkci směrem k výrobě energií. Na tento vývoj jsme operativně reagovali a máme pro naše klienty připraven například speciální produkt na pojištění fotovoltaických elektráren nebo bioplynových stanic. V této oblasti je důležité mít správně pojištěna rizika – živel, přerušení provozu a vandalismus. Při kalkulaci ceny záleží na výkonu elektrárny nebo BPS a na zabezpečení provozu. Naši specialisté jsou připraveni odborně poradit a zpracovat nabídku podle konkrétního zadání. Produkt pro pojištění fotovoltaických elektráren (FTV) není jediný specializovaný produkt. RENOMIA AGRO také disponuje například exkluzivním produktem v oblasti pojištění vozidel, který je u klientů velmi úspěšný, jelikož významně šetří náklady a poskytuje kvalitní pojistnou ochranu. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down