Rostoucí ceny elektřiny na globálním trhu dopadají nepříjemně i na chovatele hospodářských zvířat. Na energii je náročný převážně chov prasat či kuřat. Například předseda Agrodružstva Miroslav Radek Janeček řekl, že v únoru fixoval ve smlouvě cenu elektřiny na příští dva roky, přesto je o 37 procent vyšší než ve smlouvě, kterou má na letošní rok. Kdyby fixoval cenu až nyní, zaplatil by více než dvakrát tolik. Proto se Janeček rozhodl spolupracovat na pilotním projektu s firmou Soitron, která rozmístila čidla k jednotlivým spotřebním místům. Díky tomu je možné analyzovat spotřebu a software pak umí spotřebu předpokládat a řídit tak, aby se dosáhlo úspor.
"Elektřina je pro nás u chovu prasat strategický náklad a odhaduji, že nás může příští rok elektrika stát o stovky tisíc korun navíc, což je pro nás jako menší až střední podnik hodně," řekl Janeček. Aktuálně počítá, jak se vyšší cena elektřiny podepíše na ceně za kilogram vepřového. "Čidla máme rozmístěná tři týdny a musíme zjistit, jaké můžeme udělat kroky k úsporám," uvedl Janeček. Světová cena elektřiny vzrostla od začátku roku zhruba o dvě třetiny. Zatímco v lednu stála okolo 900 korun za megawatthodinu, aktuálně osciluje mezi 1400 a 1500 korunami. Zdražování přišlo po šesti relativně stabilních letech. Podle Radima Klabala z firmy Soitron, která je architektem řešení měření a analýzy spotřeby energie, je cílem zefektivnit spotřebu tak, aby platba za ni zůstala stejná. "Důležité je data ze senzorů analyzovat a spotřebu řídit. Systém umí podle předpovědí a vlastních zkušeností z minulosti i předtopit či předchladit. Pokud má zemědělec alternativní zdroj energie, je možné automaticky přepínat na zdroj, který je výhodnější," řekl Klabal. Podobný systém instalovala firma například ve velké automobilce na Slovensku a úspora za zhruba půl roční období se pohybuje okolo 19 procent. Někteří zemědělci zatím cenu elektřiny neřeší. Například velkochovatel drůbeže Sušárna Pohořelice ji má zafixovanou na další dva roky ještě za nízké ceny, na příští rok má cenu fixovanou i Agrospol z Knínic u Boskovic, který chová krávy i prasata. Že je cena elektřiny pro chov prasat důležitá, připustil i předseda Agrospolu Ladislav Menšík. "Mnohem větším problém jsou ale výkupní ceny, nyní se začala za dumpingovou cenu vozit selata. Příští rok budeme přemýšlet, co s chovem dál, není to však jen otázka ekonomiky. Uvidíme, jestli se vejdeme letos do ztráty tři miliony. Ta je přijatelná, ale nejde to tak dělat deset let," řekl Menšík.*
Cena elektřiny roste všem, nejen zemědělcům. My jsme proto letos po Novém roce přešli s elektřinou k https://www.epet.cz/elektrina/ a platíme teď o dost méně. Přechod nebyl ani nijak složitý, takže jsem rád, že jsme se pro změnu rozhodli.