Trojice osobností si odnesla od Nadace Partnerství prestižní environmentální Cenu Josefa Vavrouška. Za výjimečný počin ji získal rybář Stanislav Pernický, za celoživotní přínos pedagožka Hana Korvasová a za Ekozásek roku mladý vědec Michael Mikát. Ceny byly slavnostně předány minulý týden v Senátu v Praze. Porota letos vybírala ze 43 návrhů na ocenění, nominace do dalšího ročníku se otevřou počátkem roku 2022.
Stanislav Pernický se narodil u Bečvy, jen 300 metrů od ohniska největší ekologické katastrofy posledních let. Na ryby chodí od sedmi let a s Bečvou žije dodnes. Celoživotní rybář a předseda Českého rybářské svazu v Hustopečích nad Bečvou byl jeden z prvních, který dorazil k otrávené řece. Spolu s kolegy rybáři celou událost oznamoval a vybíral uhynulé kusy z vody. Celkem z kyanidem prosycené vody, riskujíce vlastní zdraví, vylovili na čtyřiačtyřicet tun ryb, včetně řady chráněných druhů. Pernický ale odhaduje, že katastrofa byla minimálně dvakrát tak rozsáhlá. Pernický ke kauze opakovaně vystupoval v médiích, na odborných plénech, před policií i poslanci, kdy se snažil předkládat pohled na věc opřený o desítky let rybářských zkušeností i pozorování v místě. Spolu s kolegy rybáři se od dubna loňského roku věnuje obnově života v Bečvě. Díky tomu se podařilo zarybnit postižený úsek již více než třiceti tisíci novými rybami. Havárie na Bečvě nebyla od září loňského roku objasněna.
„Obdivuji jeho obětavou a dobrovolnou práci pro revitalizaci řeky. Nejprve vylovení a asanace mrtvých ryb, posléze organizace vlastních akcí na objasnění otravy, průzkum terénu a hledání logických míst a spojitostí otravy. Neutuchající úsilí nenechat kauzu zamést pod koberec,“ svěřil se Jakub Hruška, který Pernického na cenu nominoval. Podle specialisty na toxické látky Jindřicha Petrlíka, který byl sám minulý rok mezi nominovanými na Vavrouškovy ceny, Stanislav Pernický je nepřehlédnutelnou osobou v kauze otravy Bečvy. „S neotřesitelnou odvahou se pere za to, aby se našel skutečný viník této katastrofální otravy řeky,“ doplnil.*