Cenu Evropské asociace pro obnovitelnou energii letos získaly Kněžice na Nymbursku za projekt bioplynové stanice, která místní obyvatele zásobuje teplem a také elektrickou energií. Cena byla minulý týden s dalšími oceněními udělena v Praze v sídle horní komory Parlamentu ČR.
Kněžický starosta Milan Kazda uvedl, že projekt za zhruba 120 milionů korun vznikal šest let a obec se tím zbavila problému s biodpadem. Bioplynová stanice byla spuštěna v roce 2006. Teplo z ní podle starosty využívá 90 procent obyvatel obce. Elektřinu obec prodává přes distribuční síť, ale plánuje vybudovat svou vlastní.
Stanice spaluje hlavně slámu, energetický šťovík v obřích balících a drobný dřevní odpad. Zpracuje a ekologicky likviduje ale také svážený obsah septiků, takže nahrazuje kanalizaci i čistírnu odpadních vod a žump, uvedl Kazda. Popel se využívá jako hnojivo pro zemědělské pozemky.
Ocenění putovala také do Dánska, Německa, Itálie, Rakouska, Švédska a Švýcarska, jehož zástupci uspěli hned ve třech kategoriích. Prosadil se například jejich projekt energetické soběstačnosti budov. Italové vyhráli s využitím geotermální energie v Egyptském muzeu v Turíně, Švédové s využívání elektřiny pro hromadnou dopravu ve městě Gothenburg.
Ceny Eurosolar jsou udělovány dvě desítky let a mají na dvě stovky laureátů. Oceňovány jsou projekty zaměřené na využívání obnovitelných zdrojů energie. Ceny předávali prezident evropského sdružení Eurosolar Peter Droege a předseda národní sekce sdružení Eurosolar Milan Smrž.*