Čerpacích stanic pohonných hmot se týkají zákony a vyhlášky čtyř ministerstvech České republiky – ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva životního prostředí a ministerstva vnitra.
První ze základních právních norem je zákon č. 311/206 Sb., o pohonných hmotách a čerpacích stanicích pohonných hmot.
Podle § 2 tohoto zákona je prodej nebo výdej pohonných hmot povolen z čerpací stanice, která
1) je stavbou, splňuje požadavky stanovené zvláštními právními předpisy a českými technickými normami a její provoz byl povolen kolaudačním rozhodnutím podle stavebního zákona, nebo
2) není stavbou a její provoz je povolen rozhodnutím podle dalšího odstavce zákona.
Technické požadavky na stavby
S problematikou provozu čerpacích stanic dále souvisí vyhláška 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, konkrétně § 48 Servisy a opravny motorových vozidel, čerpací stanice pohonných hmot:
(1) Odpadní vody z čerpacích stanic pohonných hmot, servisů a opraven motorových vozidel se upraví v souladu s normovými hodnotami tak, aby byla dosažena ochrana vod před ropnými látkami požadovaná podle jiného právního předpisu.
(2) Venkovní plochy čerpacích stanic pohonných hmot, servisů a opraven motorových vozidel, kde dochází ke skladování ropných látek a k jejich manipulaci, musí být nepropustné pro ropné látky a musí být vyspádovány do záchytných jímek se spodním odtokem do kanalizace.
(3) U čerpacích stanic, servisů a opraven motorových vozidel se zřídí hygienická zařízení v souladu s příslušnými normovými hodnotami.
(4) Světlé výšky místností a prostorů v čerpacích stanicích, servisech a opravnách motorových vozidel jsou dány normovými hodnotami.
(5) Větrání čerpacích stanic, servisů a opraven motorových vozidel musí zajistit, aby koncentrace škodlivých látek v ovzduší nepřekročila normové hodnoty z hlediska ochrany zdraví i nebezpečí výbuchu.
Požární ochrana a životní prostředí
S výše uvedeným zákonem souvisí rovněž vyhláška 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.
Vyhláška obsahuje § 22 Stavba čerpací stanice pohonných hmot, servisu a opravny:
(1) Při navrhování stavby čerpací stanice pohonných hmot, servisu a opravny se postupuje podle českých technických norem uvedených v příloze č. 1 části 13, pokud není dále stanoveno jinak.
(2) Stavební konstrukce čerpací stanice, plnicího a stáčecího stanoviště, letištní tankovací stanice a tankovací stanice pro vnitrozemská plavidla musí být navržena z konstrukce druhu DP1. To neplatí pro konstrukci zastřešení čerpací stanice s nejvíce 6 výdejními místy včetně kiosku, nebo zastřešení mezi výdejními místy a provozní budovou, jestliže je pro skladování hořlavých kapalin použita podzemní skladovací nádrž; v tomto případě lze použít stavební konstrukci druhu DP2.
(3) Servis nebo opravna sloužící pro vozidla s pohonem na plynná paliva musí být vybaveny detektory úniku plynu a účinným větráním.
(4) Pro prosvětlovací plochu ve střešní konstrukci čerpací stanice musí být použity stavební výrobky třídy reakce na oheň nejméně E-d0, které při požadavku podle české technické normy uvedené v příloze č. 1 části 11 bodu 1 jako hořící neodkapávají nebo neodpadávají.
Prosvětlovací plocha ve střešní konstrukci nesmí zaujímat více než 60 % z půdorysné plochy zastřešení.
Zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí vymezuje mimo jiné termín „rozsah posuzování“: Posuzují se vlivy na obyvatelstvo a vlivy na životní prostředí, zahrnující vlivy na živočichy a rostliny, ekosystémy, půdu, horninová prostředí, vodu, ovzduší, klima a krajinu, přírodní zdroje, hmotný majetek a kulturní památky
(kře)