Certifikát získaly dva nové geoparky

U příležitosti Světového dne životního prostředí předal ministr Richard Brabec certifikát dvěma novým národním geoparkům. Prestižní titul získal Kraj blanických rytířů a také Podbeskydí. Mimo to si ministr prohlédl vlašimskou záchrannou stanici pro živočichy, kde nakrmil vydru Bublinu, a na závěr podnikl výšlap na horu Blaník. Informovala o tom mluvčí Ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková.

Česká republika má ode dneška už šest národních geoparků. K Českému ráji, Železným horám a západočeským lokalitám s tímto titulem Egeria a GeoLoci přibyly další dvě. Certifikát převzali z rukou ministra Richarda Brabce zástupci geoparků Kraj blanických rytířů a Podbeskydí.

„Jsem rád, že tento prestižní titul získala lokalita pro náš národ a jeho dějiny tak významná. Doufám, že tato značka přiláká do regionu pod Blaníkem, ale i do druhého nového geoparku Podbeskydí ještě více návštěvníků a tím tyto oblasti podpoří ekonomicky. Velmi oceňuji iniciativu lidí, díky kterým geoparky vznikají. Uvědomují si výjimečnost a hodnotu lokality, ve které žijí, že je třeba toto území chránit a starat se o ně, aby bylo zachováno i budoucím generacím,“ podotkl ministr Brabec.

Poté si ministr v doprovodu starosty Vlašimi Luďka Jeništy prohlédl expozici záchranné stanice pro živočichy v paraZOO, kterou provozuje Český svaz ochránců přírody ve Vlašimi. Při té příležitosti si vyzkoušel roli chovatelů a nakrmil vydru Bublinu.

Za Geopark Kraj blanických rytířů převzal certifikát národního geoparku „pravý“ blanický rytíř v dobovém brnění a současně pozval ministra k návštěvě Velkého Blaníku. Cestou na tento mýtický vrch si ministr Brabec prohlédl naučné stezky Zlatodůl Roudný a S rytířem na Blaník.

Geoparky jsou území se zajímavými a vzácnými geologickými fenomény, atraktivní turistickou nabídkou a aktivní místní komunitou, která své přírodní i kulturní dědictví využívá především formou udržitelného cestovního ruchu. Tyto lokality vznikají z dobrovolné iniciativy, takzvaně zezdola. Stará se o ně buď obec, kraj, obecně prospěšná společnost či jiná organizace. Geoparky vznikají primárně kvůli lidem, kteří v nich žijí a kteří je navštěvují, respektive kvůli rozvíjení jejich poznávací i citové vazby k přírodě a krajině. Cílem je, aby obyvatelé byli aktivními spolutvůrci a hrdými ambasadory geoparku, ve kterém žijí, poznávají jeho krajinu, usilují o pochopení její minulosti a jejího současného fungování a zajímá je její budoucnost.

Ministerstvo životního prostředí podporuje a koordinuje vznik a rozvoj geoparků jako dynamický dobrovolný nástroj ochrany přírody a krajiny, velmi pozitivně a aktivně přijímaný světovou i českou veřejností. Certifikované národní geoparky vyhlašuje ministr životního prostředí na doporučení Rady národních geoparků.

Na udělení titulu „národní geopark“ čekají v tuto chvíli ještě další území jako Geopark Joachima Barranda, Geopark Jeseníky, Geopark Ralsko a Geopark Vysočina. Každé území, které o zisk certifikátu usiluje, musí Radě národních geoparků doložit svůj potenciál jak v oblasti dobrovolné ochrany a osvěty v oblasti geologického dědictví, tak cestovního ruchu.

„Titul národní geopark nemůže získat každé geologicky hodnotné a zajímavé území. Je to certifikát právě pro ty geoparky v České republice, kterým se nejlépe daří naplňovat jejich poslání – sepjetí člověka se Zemí a chápání její minulosti, aktivní péči o její současný stav a zájem o její budoucnost,“ prozradila Martina Pásková, předsedkyně Rady národních geoparků.

Národní geoparky titul získávají na čtyři roky. Pak musí prokázat, jak se v péči o geologické dědictví, v podpoře cestovního ruchu i vzdělávání dále rozvíjejí, a svůj titul musí na základě těchto požadavků obhájit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down