Češi podle pivovarů po dvouleté covidové pauze opět hledají velikonoční, často zelená piva. V nápoji, který se v ČR začal šířit před 15 lety díky irskému svátku svatého Patrika, čekají kromě netradiční barvy i chutě bylinkových trestí. K unikátním zeleným pivům se letos opět vrací desítky pivovarů v ČR včetně největších průmyslových.
Restaurace na ně lákají také netradičními irskými jídly, hodně z drůbeže, současně nabízejí velikonoční pivní speciály, které jsou silnější, řekl Petr Míč z marketingu plzeňského minipivovaru Purkmistr. Podle něj je po dvou letech covidového "půstu" vidět, že zájem výrazně roste. Na zelenou barvu piva sázejí dlouhodobě také například brněnský pivovar Starobrno, náchodský Primátor, pražský Lobkowicz i minipivovar Zvíkov.
Minipivovar Purkmistr nabídne ode dneška zelené pivo s jarní příchutí tří bylinek, které rostou hlavně v Irsku: mařinky, meduňky a máty. "Už ho nabízíme 14 let a během pár dnů je vypito. Letos jsem ho vyrobili výrazně víc, a lidé si ho tak mohou odnést i v lahvích i nechat stočit do malých KEG sudů," řekl Míč. Dále pivovar uvařil, výhradně z českých surovin, světlý čtrnáctistupňový speciál ISTR, a nabízí také polotmavý patnáctistupňový Weizenbock. "Už od středověku se v období půstu pila silnější piva dodávající energii," uvedl. Receptury jsou podle vrchní sládkové Evy Strakové vlastní, výhradně z českých surovin a odlišné od jiných pivovarů.*