Česká republika dá na chytré technologie v zemědělství do roku 2027 přes miliardu korun

Na takzvané chytré technologie v zemědělství chce dát Česko v příštích pěti letech přes miliardu korun. Nejvíc jsou potřeba v prvovýrobě, hlavně v živočišné výrobě, kde schází pracovníci. Fakulta zemědělská a technologická Jihočeské univerzity chce v akademickém roce 2023/2024 otevřít obor zaměřený na tyto technologie. Zájem o obor mají i zahraniční studenti. Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva zemědělství, agrární komory a školy.

"Vyspělé zemědělství patří mezi priority našeho resortu, zajistit tak dostatek kvalitních potravin pro obyvatele. Na precizní zemědělství je v plánu společné zemědělské politiky přes jednu miliardu korun pro období příštích pěti let," řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.
Nejvíc chybí pracovníci v živočišné výrobě, jako je produkce mléka, a v zemědělské prvovýrobě. Nové technologie se proto zavádí právě tam. "Zejména v zemědělské prvovýrobě, kde je velký problém se sháněním pracovní síly. Zemědělské podniky se tak logicky snaží lidskou práci, tu nejjednodušší, nahradit automatizací, umělou inteligencí, robotickými systémy. Potřeba těchto inovací je i v pěstování zeleniny, v rozvoji akvaponických systémů (kombinující chov ryb a pěstování rostlin)," řekla ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down