Česká republika poslala poprvé do genové banky vzorky různých druhů semen

Česká republika poprvé poslala do světové genové banky na Špicberkách 800 vzorků různých druhů semen zemědělských plodin. Šlo například o obiloviny či pícniny. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Genetické zdroje rostlin zahrnují v České republice asi 52 000 položek, z toho je 1173 užitkových a jejich planých příbuzných druhů.

Zachování široké rozmanitosti genů zemědělských plodin je klíčové pro řešení řady problémů jako například růstu světové populace a jejích nároků na potraviny a suroviny, vytváření nových požadavků na zvyšování zemědělské produkce a její kvalitu a podobně, uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Česká republika zaslala například pšenici setou, pšenici jednozrnku a dvouzrnku, 15 druhů mnohoštětu, což je příbuzný planý druh pšenice, oves setý, žito seté či ječmen setý. Dále také asi 30 druhů travin, pícniny, olejniny, zeleninu a aromatické a léčivé rostliny.
Na Špicberkách je po šesti letech provozu uloženo 800 000 vzorků semen, celková kapacita činí 4,5 milionu vzorků. Semena jsou skladována v pískovcové skále v bývalém dole. Jeho stálá teplota je minus osm stupňů Celsia, genová banka je dochlazována na minus 18 stupňů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down