Česko zatím nechystá zákaz dovozu obilí a dalších zemědělských komodit z Ukrajiny. Oznámil to v tiskové zprávě ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Zákazy, které zavedly v posledních dnech Polsko, Maďarsko a Slovensko, jsou podle něj v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace (WTO). Země, které zákazy zavedly, opatření zdůvodňují potřebou ochrany domácích zemědělců před dovozem levných komodit i ochranou zdraví spotřebitelů.
"V průběhu víkendu jsem téma dovozů zemědělských komodit z Ukrajiny řešil přímo s (evropským) komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Ptal jsem se ho, jaká bude reakce Evropské komise na oznámený zákaz dovozu ze strany Polska a Maďarska. Jednoznačně mi potvrdil, že podobná jednostranná opatření jsou nepřijatelná," sdělil Nekula. Téma dovozu z Ukrajiny bude zařazeno na jednání ministrů zemědělství EU 25. dubna.
Ukrajinské obilí se po začátku ruské invaze na Ukrajinu kvůli zablokovaným přístavům začalo převážet pozemní cestou přes Polsko a další země. Dostalo se tak na trhy těchto tranzitních zemí, ačkoli původně mělo směřovat do Afriky a na Blízký východ. Po protestech polských zemědělců, že nemohou tomuto levnému dovozu cenově konkurovat, oznámila polská vláda v sobotu, že zakázala dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny. Oznámení stejných zákazů následovalo v neděli v Maďarsku a dnes na Slovensku.
Premiér Petr Fiala novinářům v Manile při své cestě po Asii řekl, že v Česku není problém tak intenzivní, protože obilí končí v zemích, které mají hranici s Ukrajinou. "Tyto státy se rozhodly přijmout opatření mimo jiné proto, že u nich to významně snižuje ceny a způsobuje to konkurenci jejich zemědělcům," uvedl. V Česku taková situace zatím nenastala.*