Česká republika zvažuje, že se bude ucházet o pořádání klimatického summitu COP29 v roce 2024. O status pořadatelské země by v případě kandidatury soutěžila s několika dalšími zeměmi. Agentuře Reuters to řekl vládní zmocněnec pro mezinárodní jednání o životním prostředí Jan Dusík, který v Egyptě vede českou předsednickou delegaci na COP27.
"Při zvažování možného hostitelství bereme v úvahu jak logistické a finanční výzvy pro hostitelskou zemi, tak i naše zkušenosti s energetickou transformací a dekarbonizací," uvedl Dusík v písemném prohlášení. Česko se podle něj zatím nerozhodlo, zda se o pořádání akce bude ucházet, a zváží i možnost podání společné nabídky s jinou zemí z východní Evropy.
Bulharsko se již vyjádřilo, že je ochotné hostit celosvětové jednání o klimatu. Podle Dusíka projevilo zájem o pořádání nebo spolupořádání několik zemí z regionu.
Každoroční konference COP přitahují desítky tisíc delegátů a jsou místem, kde téměř všechny země světa jednají o tom, jak odvrátit katastrofální změny klimatu, a hodnotí dosavadní pokrok v tomto úsilí.
COP27 začal 6. listopadu v egyptském přímořském letovisku Šarm aš-Šajch, kde se koná do 18. listopadu. Zástupci přibližně 200 zemí tu dva týdny diskutují o tom, jak omezit globální oteplování.
Pořádání klimatické konference může hostitelské zemi přinést určitou mezinárodní prestiž a příjmy z cestovního ruchu, ale také intenzivní pozornost médií, vysoké náklady a logistické problémy, uvedla agentura Reuters.
Výsledkem konference, kterou v roce 2015 hostila Francie, byla přelomová Pařížská dohoda o změně klimatu, na níž se země dohodly, že se pokusí omezit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni.*