Rozhovor s Františkem Novákem, předsedou Ústředního bramborářského svazu ČR
Konzumní brambory jsou i v Evropské unii komodita bez regulací podléhající pouze zákonům trhu. Jak si povedou naši bramboráři po přidružení k unii?
Obávám se, že podmínky vyjednané pro české zemědělství znamenají vážné ohrožení rozměru našeho bramborářství, při kterém bude schopno zajistit dostatek domácích konzumních brambor pro naši spotřebu. Víme, že zemědělství EU se potýká s krizí z nadprodukce a farmářské ceny deformují dotace vyplácené v různých formách. Téměř jistě se dá očekávat, že současné členské státy budou své odbytové potíže řešit na úkor přistupujících zemí. A pokud bude v příštím roce rozdíl v přímých platbách mezi starými a novými členy 75 procent, bude to pro českého pěstitele v prostředí jednotného trhu ekonomicky neudržitelné. Proto také předsednictvo našeho svazu požaduje vyrovnání přímých plateb alespoň do 55 procent, i tak budou naši zemědělci pod velmi silným konkurenčním tlakem. Aby ho přežili, budou muset co nejvíce snížit výrobní náklady a omezit podnikatelská rizika. Právě v tom vidíme nebezpečí pro domácí produkci brambor, které jsou při intenzivním pěstování vysoce nákladné, přitom jejich ceny velmi kolísají. Nesouměřitelná úroveň přímých plateb může urychlit pokles ploch konzumních brambor pod hranici, která zajistí soběstačnost v této tradiční komoditě. V tomto duchu jsme informovali ministra zemědělství Jaroslava Palase a upozornili na možná rizika v dostatečném předstihu před přípravou státního rozpočtu na příští rok.
Předpokládáte, že obchod s touto komoditou bude v rozšířené unii skutečně obousměrný, nebo bude pro české brambory stále složitější dostat se na evropský trh?
Stálý fytosanitární výbor EU konečně přiznal České republice statut ekvivalence a úspěšně se tak završila mnohaletá snaha o rovnoprávné postavení našich bramborářů na evropském trhu. Státní rostlinolékařská správa však nesmí ani v budoucnu slevovat z intenzity ochrany našeho území před zavlečením karanténních chorob. Fytokaranténní podmínky jsou totiž pro zahraniční obchod s bramborami limitující. Jestliže budeme chtít brambory vyvážet, musíme přesvědčit naše zahraniční partnery, že pro ně nejsme rizikovou zemí. Musíme počítat s tím, že naše brambory budou podrobovány důkladným fytokaranténním kontrolám. Bohužel jsme zaznamenali, že z české strany došlo pod tlakem EU a ve snaze získat statut ekvivalence k určitému zmírnění kontrol při dovozech konzumních brambor z unie. I úroveň fytokaranténních kontrol musí být při vzájemném obchodu ekvivalentní.
A jaká je v současné době úroveň jakosti prodávaných konzumních brambor?
Řeknu vám to tak: Každý prodej méně kvalitních brambor na trhu dobré pěstitele jedině poškodí. Jednak bezprostředně snižuje farmářské ceny a navíc dlouhodobě působí na klesající spotřebu syrových brambor. Ministerstvo zemědělství, které má klíčovou úlohu v hájení zájmu spotřebitelů i dobrých pěstitelů prostřednictvím Státní zemědělské a potravinářské inspekce, však pro letošek nezabezpečilo účinnou ochranu trhu před prodejem odrůdově nejednotných partií konzumních brambor. Jen připomínám, že náš svaz na toto nebezpečí upozorňoval více než před rokem. Obáváme se, že tohoto stavu nyní zneužijí hlavně dovozci raných brambor a navalí na tuzemský trh laciné nekvalitní zboží. Pak zapláčí naši ranobramboráři, které poškodí nízká cena, a oprávněně nespokojení budou i spotřebitelé.