Jednání Jana Fencla s řeckým ministrem zemědělství Georgiosem Anomeritisem jsou příslibem uvolnění vzájemného agrárního obchodu a především vývozu českých živočišných komodit.
Podle informací Mze Řecko zhruba 70 % vlastní potřeby masných výrobků dováží a snahou MZe je nepatrný podíl České republiky na tomto množství zvýšit. "Ambicí MZe přitom není vyvážet v rámci agrárního obchodu více než Řecko. Stačí nám pouze vzájemný obchod vyrovnat," uvedl Felčárek z tisk. odd. MZe. Za komodity, které mají na řeckém trhu reálnou šanci uspět, označil maso, živá jatečná i chovná zvířata, masné výrobky, genetický materiál a výrobky mléčné.
Vývozy do Řecka by se měly podle Felčárka uskutečnit tzv. dvounulovou variantou liberalizace agrárního obchodu České republiky a Evropské unie. Při ní jsou oboustranně odstraněna cla a exportní subvence buď v rámci stanovených kvót, nebo plošně. ČR zatím tuto možnost dostatečně nevyužívá.
Česká strana nabídla Řecku znalosti z oblasti zavlažování, produkce osiva a sadby, šlechtění hospodářských zvířat, dále zemědělskou techniku, služby a projekty.
Ministři podepsali ujednání mezi oběma ministerstvy o ekonomické, vědecké a technické spolupráci v oblasti zemědělství. V loňském roce činilo záporné saldo vzájemného agrárního obchodu pro ČR 797,5 milionu korun, přičemž dovoz zboží z Řecka představoval 901,4 milionu korun a vývoz České republiky 103,9 milionu Kč.
Z Řecka se do ČR dováží především ovoce a plodiny, které se v Čechách nepěstují. Podle MZe nelze v budoucnu pokles těchto dovozů předpokládat.
Vývozy z ČR do Řecka, zahrnující především živý skot, hovězí maso, cukr a pivo, se s výjimkou piva výrazně snižují. Důvodem je vysoká celní ochrana řeckého trhu a dovozy hlavních zemědělských komodit ze zemí Evropské unie a USA.