Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) udělila Česku status země prosté klasického moru prasat. Obchodníkům by to mohlo zjednodušit vývoz masa i živých prasat. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. V České republice se nákaza nevyskytla od roku 1999.
Klasický mor prasat podle veterinářů postihuje jak prasata domácí, tak divočáky. Původcem je virus, který se šíří mezi prasaty, ale i jejich výměšky a masem. Přenášejí jej i drobní hlodavci, ptáci a paraziti. Nákaza se na území ČR nevyskytuje od roku 1999, kdy byl zaznamenán její poslední případ u černé zvěře. Poslední ohnisko u domácích prasat bylo v roce 1997 v okrese Kroměříž, dodal mluvčí.
Podle něj se na toto onemocnění v České republice vyšetřují plemenní kanci, prasnice po potratu a tři procenta poražených prasnic a kanců z dodávek chovatelů na jatka. Loni se tak vyšetřilo více než 7000 prasat, vždy s negativním výsledkem.
Vyšetřuje se také pět procent odlovených divočáků a všechna nalezená uhynulá divoká prasata. Loni se zkontrolovalo 9000 vzorků.
ČR je podle OIE a Evropské komise bez vztekliny, tuberkulózy skotu, brucelózy a leukózy skotu, brucelózy ovcí a koz, Aujeszkyho choroby prasat, slintavky a kulhavky a afrického moru koní. Od loňska má status země prosté moru malých přežvýkavců a status země se zanedbatelným rizikem BSE, neboli nemoci šílených krav.*