České univerzity se zapojují do péče o životní prostředí, upravují například své kampusy a podporují ekologické projekty studentů. Mezi projekty škol patří například zelené prostory, recyklovatelné nádobí či technologie filtrace vody. Sdělili to zástupci českých univerzit.
Jednorázové plasty se snaží omezit většina univerzit. Univerzita Palackého v Olomouci, České vysoké učení technické (ČVUT) a Mendelova univerzita v Brně na svých akcích využívají takzvané NickNacky, vratné kelímky s potisky často využívané na festivalech. "Je to český produkt, jeho výroba je šetrná k přírodě a ještě k tomu dobře vypadá," řekla manažerka Mendelovy univerzity Tereza Novotná. Univerzita Palackého nahrazuje papírové a plastové nádobí například porcelánovými talíři, materiálem z cukrové třtiny a palmových listů. ČVUT používá kelímky ze škrobů rostlinné biomasy - kukuřice, obilovin či celulózy.
Česká zemědělská univerzita (ČZU) se zapojila do kampaně Dost bylo plastu ministerstva životního prostředí. Škola omezila jednorázové plasty a zřídila filtrační zařízení na vodu.
Kampus Albertov Univerzity Karlovy a ČZU zřizují zelené prostory, přizpůsobují budovy ekologickým přístupům, sází stromy a zalévají dešťovou vodou. Kampus Albertov bude v budoucnu využívat odpadní teplo pomocí rekuperace k ohřevu vody. Rolety a žaluzie budou reagovat na slunce a tím sníží tepelnou zátěž interiéru a nároky na klimatizaci.
Odborníci Západočeské univerzity se zabývají problematikou zadržování vody ve městech. V rámci projektu Adaptace měst na změnu klimatu vytvořili mapy ploch ve městě z hlediska jejich propustnosti, podílu na výparu a na odtoku. "Zvýší to efekt hospodaření s dešťovou vodou a město bude lépe připraveno na přicházející klimatické změny," popsal Jan Kopp z ekonomické fakulty univerzity.*
Takové venkovní rolety by se mi také líbily 🙂 . My jsme si objednali klasické z https://www.shadowmakers.cz/venkovni-rolety.html , a i když je musíme ovládat ručně, tak jsem ráda, že je máme. Díky nim tak doma nemáme v létě vedro jako ve skleníku 🙂 .