Mezi státy, které se na jednání ministrů financí zemí EU postavily proti plánu uvolnit pravidla pro domácí pálení alkoholu, byla i Česká republika. Podle ministryně financí Aleny Schillerové byly důvodem parametry plánu tak, jak je k jednání předložilo rumunské předsednictví EU, i to, že systém fungující v Česku je nastaven jinak.
Členské státy tak budou v diskusi o tomto tématu v souvislosti se spotřební daní pokračovat v květnu, ke změnám je v daňové oblasti potřeba jednomyslný souhlas všech států bloku. Kromě Česka dávalo své výhrady dnes jasně najevo Bulharsko a diplomaté upozornili, že se nesouhlasně z různých důvodů ozvaly také další země, kvůli malým vinařům například Itálie.
Podle ministra financí nyní předsednického Rumunska je smyslem plánu sjednotit a zpřesnit pravidla, která zůstávají stejná už přibližně dvě desítky let. "Cílem je zlepšit podnikatelské prostředí a snížit náklady pro malé výrobce alkoholu," uvedl na tiskové konferenci rumunský ministr Eugen Teodorovici. Rumunskému předsednictví jde podle něj o to, aby mohla přežívat tradice domácího pálení a související "typický životní styl".
Daňová výjimka by podle něj měla platit jen pro alkohol vyráběný doma z domácky pěstovaného ovoce a neurčený k prodeji. "To zajišťuje, že riziko poškození hospodářské soutěže na trhu s alkoholem či (riziko) daňových úniků je extrémně nízké," uvedl rumunský ministr.
Možnost pálit alkohol přímo doma dnes na jednání podpořili i zástupci zemí, jako je Slovensko nebo Rakousko. Česká republika byla proti, ministryně Schillerová připomněla, že v Česku platí systém pěstitelských pálenic s daňovou úlevou a omezením na maximálně 30 litrů stoprocentního alkoholu.*