Čeští chovatelé letos vykrmili 125 000 hus, což je o 26 procent méně než loni. Podniky se potýkají s vysokými náklady hlavně na krmné směsi. Chovem hus se zabývají spíše menší firmy a je také náročnější na lidskou práci. Novinářům to dnes řekli zástupci Českomoravské drůbežářské unie a prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Obchodní řetězce nabízí jako levnější alternativu husy každoročně kachny.
Krmné směsi pro drůbež zlevňují v mnohem menší míře než komodity
Chovatelé za tunu krmných směsí na výkrm masné drůbeže v současnosti platí téměř 11 000 korun za tunu, u nosnic je to zhruba 9100 korun za tunu. Podle Agrární komory ceny proti loňsku stagnují a přestože v posledních měsících klesají ceny pšenice a kukuřice, chovatelé to pocítili až v říjnu. Pšenice a kukuřice spolu se sójou tvoří hlavní složky krmných směsí. Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá řekla, že i když dramaticky klesají ceny komodit, tak krmné směsi se zlevňují v mnohem menší míře. V říjnu se cena za tunu snížila asi o stovky korun. "Jsou to nižší jednotky procent," uvedla Dlouhá. Poukázala na to, že husy v chovech se líhnou v první polovině roku a následně se vykrmují, zatímco kachny se líhnou celoročně. Doplnila, že většina hus se v ČR spotřebuje v domácnostech nebo se prodávají na farmářských trzích a podobných akcích.
Na některých internetových obchodech se svatomartinské husy prodávají od zhruba 300 korun za kilogram i více. Například obchody nebo Rohlík.cz prodávají husu o váze 3,43 kilogramu za zhruba 1000 korun, Košík.cz husu s váhou 3,8 kilogramu prodává za zhruba 1200 korun. V loňském roce například Penny Market kvůli ekonomické situaci svatomartinské husy vůbec neprodával.*