Evropská unie uvolnila v červenci režim pro dovoz čínských zemědělských výrobků. Čeští včelaři se nyní obávají dovozu medu z Číny, který byl předtím dlouho zakázán. Čínský med je podle slov ředitele podniku Česká včela Jana Halady tak levný, že domácí včelaři mu nemohou konkurovat. Také podle Českého svazu včelařů je vzhledem k invazi asijské konkurence obor ohrožen a někteří včelaři skončí svoji živnost, popřípadě budou muset omezit počet svých včelstev. Na druhé straně svaz poukázal na vysokou kvalitu českého medu, které asiaté nemohou konkurovat.
Pro zákazníky není efekt budoucího vývoje jednoznačný. Asijská konkurence zřejmě způsobí, že cena medu na pultech se navzdory předpokladům nebude měnit. Čeští včelaři už dříve hrozili, že jakmile půjdou nahoru ceny cukru, kterým přikrmují včely, zvednou se i ceny medu. Ceny medu se zvyšovat nebudou, potvrdil tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. Výkupní ceny medu v Česku se podle něj nyní pohybují okolo 40 korun za kilogram a stále se snižují. Loni cena činila kolem 75 korun. Na trhu se kilogram medu prodává za zhruba 100 korun.
Podle ministerstva zemědělství se propad cen nedá úplně zastavit a uzavřít trh není možné, řekl listu Hugo Roldán z MZe. V celé EU jsou podle něj včelaři pod stejným tlakem. Včelaři každoročně dostávají od státu dotace, letos to bylo 80 milionů korun. Stát si je totiž vědom potřeby včel pro krajinu, uvedl Roldán. Česká krajina potřebuje až 750 000 včelstev, loni jich ale bylo pouze 480 000.