Čeští zemědělci masokostní moučku do krmiva skotu přidávat nemohou, protože domácí i dovezená moučka se dodává jen výrobcům krmných směsí. Volný prodej moučky neexistuje a výrobci krmných směsí dodržují receptury, podle nichž se moučka do krmiva skotu přidávat nesmí.
Agrowebu to dnes řekl tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben v reakci na obavy spotřebitelů z nemoci šílených krav, která může u člověka propuknout po požití hovězího masa ze zvířat krmených moučkou.
"Masokostní moučka se do krmných směsí pro skot nesmí přidávat od roku 1991, přidává se pouze do směsí pro prasata a drůbež. Dovážené i domácí moučky navíc podléhají přísným buď výrobním nebo dovozním podmínkám," uvedl Duben s tím, že kontrolám podléhá i dovážený živý skot a hovězí maso. Dodržování receptur při výrobě krmných směsí kontroluje podle Dubna brněnský Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a inspektoři okresních nebo městských veterinárních správ. Kontroly probíhají podle plánu a v případě podezření namátkově. "V případě zjištění, že někdo zákaz přidávání masokostních mouček do krmiva pro skot porušoval nebo porušuje, je SVS oprávněna mu uložit pokutu do výše jednoho milionu korun," řekl Duben. Podle něj se však nic podobného nestalo.
Na základě informací v tisku o zkrmování masokostních mouček skotu SVS podle Dubna opětovně zkontroluje, zda asanační ústavy, které masokostní moučku vyrábějí, ji neprodávají soukromým zemědělcům. "Zároveň správa provede kontroly dodržování parametrů teploty, tlaku a času zpracování mouček, provede plošnou kontrolu všech zařízení vyrábějících krmné směsi a uskuteční i namátkové kontroly na farmách, zda se nezkrmuje skotu masokostní moučka určená pro prasata či drůbež. Čeští spotřebitelé se nemusejí nemoci šílených krav obávat" uzavřel Duben.