Cestou k rozvoji je větší koncentrace zemědělců

Podle průzkumu Zemědělského svazu je v České republice momentálně 519 zemědělských družstev, přičemž jedno družstvo obhospodařuje zhruba 1259 hektarů a má 173 členů. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na on-line konferenci zabývající se odbytovými družstvy a potravinovou soběstačností. „Jsme v situaci, kdy družstva reprezentují zhruba 90 tisíc vlastníků a přesto se bavíme o tom, že družstva jsou velká a měli bychom pro ně zastropovat podpory," řekl.

Podle něj svaz usiluje o to, aby v rámci budoucí společné zemědělské politice byla vytvořena obálka pro odvětvové intervence, kde by chtěli zohlednit právě odbytové organizace a podpořit jejich činnost a aktivitu. „Jedna z věcí, které bychom do budoucna chtěli diskutovat je, aby se podobně jako například ve Francii daňově zvýhodnilo fungování některých odbytových družstev, abychom posílili koncentraci na straně zemědělce. Tím, jak dochází ke koncentraci sektorů obchodu a zpracování, jedinou cestou, jak posílit jejich postavení, jsou odbytová družstva,“ podotkl. Podle Pýchy v ČR je tento proces pomalý a opatrný. Předseda svazu míní, že odbytová družstva při větším počtu členů velmi pozitivně působí na prodej produkce, případně na udržení některých cen. Rovněž připomněl, že v Evropě i ve světě dochází ke stále větší koncentraci zemědělských a zpracovatelských producentů. "Státy, které mají vysokou míru potravinové soběstačnosti a vyvážejí potraviny, jako třeba Nizozemsko, Dánsko , či Německo, mají poměrně vysokou koncentrovanost zemědělců do družstev," doplnil.

Celý článek najdete v týdeníku Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down