Letošní chladné jaro, kdy ještě v květnu padaly noční teploty pod bod mrazu, přibližně o dva týdny oddálilo kvetení révy vinné. Úrodu hroznů ale neovlivní, mrazíky keře na jihu Moravy nepoškodily. Uvedlo to několik dotázaných vinařů a odborníků.
Podle Pavla Pavlouška z Ústavu vinohradnictví a vinařství na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity rašila réva v takto pozdním termínu naposledy v roce 1997. "Důležité je, aby teplota v noci neklesala pod deset stupňů Celsia, další vývoj bude záležet na teplotách. Pokud se budou držet mezi 25 a 30 stupni, mohla by réva zpoždění mírně snížit," řekl Pavloušek.
"Letošní rok je, co se týče úrody vína, opožděný tak o dva až tři týdny, vlivem chladného průběhu počasí v dubnu a květnu. Jarní mrazíky révu naštěstí nepoškodily na rozdíl od ovocných stromů," uvedl Václav Osička, provozně výrobní ředitel společnosi Vinium Velké Pavlovice.
Díky studenému jaru květnové mrazíky nezpůsobily ve vinohradech prakticky žádné škody, protože réva ještě nezačala rašit. Zároveň v průběhu jara bylo dost srážek a půda má nyní dostatek vláhy. "Minulý měsíc byl srážkově nadprůměrný, což kvitujeme, protože v půdě je nyní zásoba do dalších měsíců," doplnil Josef Svoboda z Habánských sklepů Čejkovice ze skupiny Bohemia Sekt. Generální ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner by kromě teplot mezi 25 a 30 stupni uvítal i mírný vítr.*