Farmáři z Broumovska podali ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího soudu, který zamítl jejich dovolání proti rozhodnutí Městského soudu Praha. Chovatelé ovcí z Broumovska se už více než dva roky domáhají u soudů změny zákona tak, aby bylo možné regulovat počty vlků, pokud budou ohrožovat životy a majetek. Sdělili to dnes zástupci farmářů. Vlci jim údajně působí škody a náhrady od státu jsou podle nich nedostatečné.
Soudy ve svých rozhodnutích již dříve konstatovaly, že vlci jsou zvláště chránění živočichové a je zakázáno zasahovat do jejich přirozeného vývoje. Pokud způsobují škody, lze požadovat náhradu od státu. V ústavní stížnosti chovatelé namítají zásah do vlastnických práv tím, že se chovatelům znemožňuje jeho ochrana a že je zasaženo do práva na ochranu života a zdraví. "Podle chovatelů je jen otázkou času, kdy vlci napadnou člověka, protože před ním nemají žádný přirozený respekt," uvedli v tiskové zprávě.
Podle nich stát řeší jen důsledky - náhrady, které neodpovídají škodám. Podle jejich advokátky Jany Zwyrtek Hamplové, je to podobné, jako by se rezignovalo na protipožární prevenci a hradily se jen škody až potom, co majetek shoří. "Stížnost mimo jiné ukazuje na Švédsko a Norsko, kde řeší stejný problém a kde od ledna a února 2018 již probíhá legálně odstřel dvou třetin vlků, kteří dané lokality ohrožují," uvedla Hamplová.*
Navrhuji vybudovat vlčí safari na Šumavě,v Beskydech, na Broumovsku, v Krkonoších a na Vysočině na výměře několika km2 s plotem, který by vlci nemohli překonat. Bylo by to výhodnější a levnější, než kdyby si jednotliví chovatelé ovcí zabezpečovali své pastviny. Ochránci přírody by mohli ovce od chovatelů odkupovat a vpouštět do safari. Též by mohli odchytávat srnce a černou zvěř a vpouštět je do safari. Do safari by mohli jezdit turisté, kteří by se kochali pohledem na divokou přírodu a mohli by si představovat, že jsou v divočině severní Ameriky nebo Ruska. Jack London a Ernest Thompson Seton by nás Čechy pochválili!