Chovatelé nosnic nevylučují protestní akce před jednáním o zákazu chovu v klecích v Senátu. V reakci na sněmovní souhlas zákazu klecových chovů slepic od roku 2027 sdělila tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. Agrofert podle svého mluvčího Karla Hanzelky zvažuje konec chovu nosnic a jejich prodej. Aktivisté z Obrany zvířat jsou rozhodnutím Sněmovny nadšeni.
Komoru podle Dlouhé mrzí to, že nejde o evropský zákaz, čeští chovatelé tak budou v konkurenční nevýhodě. Poukazuje mimo jiné na to, že do voliér se na stejnou plochu vejde o třetinu méně slepic než do klecového chovu, což se promítne na provozních nákladech. Chovatelé jenom na přestavbu podle ní budou potřebovat zhruba čtyři miliardy korun. Ty by v budoucnu mohl nabídnout evropský rozvojový program. Část chovatelů podle ní s chovem skončí, podle předchozích odhadů by mohlo jít až o třetinu. Tím se zhorší soběstačnost ČR v této komoditě, upozornila Dlouhá.
Jednou ze společností, která zvažuje ukončení chovu, je koncern Agrofert. "Agrofert bude respektovat platnou legislativu, nicméně stále zvažujeme, že podnikání v této oblasti ukončíme a své chovy nosnic prodáme," sdělil Hanzelka. Pokud nepřijme Evropská unie plošný zákaz, budou se do ČR vozit levná vejce z jiných evropských států, uvedl. Firma podle něj ročně vyprodukuje 195 milionů vajec z klecových chovů, což je zhruba desetina spotřeby. "Vajec z podestýlkových chovů dodáme na trh 35 milionů. V součtu tedy 230 milionů a stále je to méně než desetina celkové spotřeby. Z hlediska objemu produkce všech vajec jsme mezi českými výrobci na čtvrtém místě," dodal.
Naopak aktivisté jsou ze zákazu nadšení.*