Chovatelé: Za vyšší cenou vepřového nejsou Lety, ale Čína

Za vzrůstající cenou vepřového masa v ČR nestojí zavření vepřína v Letech u Písku, ale světový růst cen kvůli výskytu afrického moru prasat v Číně, která následně zvýšila dovozy masa. Uvedl to ředitel Svazu chovatelů prasat ČR Jan Stibal.

Vzrůstající ceny vepřového v souvislosti se zrušeným vepřínem, kde bylo na 13 000 prasat, dal do souvislosti předseda KSČM Vojtěch Filip. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou  vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby. Filip to označil za zločin.
Podle Stibala tato souvislost neexistuje. "Je to politika, já se do ní nemíchám, mne to nezajímá, ale z hlediska reálií to nemá nic společného se skutečností," řekl . Podle něj o cenové tvorbě rozhoduje evropský trh a právě vývozy do Číny. Chovatelé nyní prodávají kilogram prasete zpracovatelům za 44 korun, přestože náklady včetně krmiv rostou, aktuálně mohou mít zisk na kilogram mezi čtyřmi a pěti korunami. Od začátku roku jsou však podle něj v průměru na nákladové ceně.
Produkce vepřového ve druhém čtvrtletí podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla meziročně o procento na 53 607 tun. Porážky prasat se zvýšily o 1,3 procenta na 587 700 kusů. Ceny jatečných prasat se meziročně zvýšily o 13,6 procenta. Zemědělští výrobci prodávali jatečná prasata v průměru za 30,48 Kč za kilogram živé hmotnosti nebo 39,63 Kč za kilogram jatečně upraveného těla. Spotřebitelská cena kilogramu vepřové pečeně v červenci podle ČSÚ činila 132,6 koruny.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down