18.05.2022 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Čím se řídit při výběru vážních systémů pro vážení sil a nádrží

Vývoj v oblasti tenzometrických snímačů zatížení a jejich uložení se v posledních letech projevuje ve stále se zvyšujícím využití vážních systémů pro vážení zásobníků, sil a dalších nádob. Podle čeho byste se měli orientovat při výběru vážního systému a jeho dodavatele?

Oslovte dodavatele se zkušenostmi

Oblast vážních systémů pro sila, nádrže a nádoby představuje velmi specifické odvětví a dodavatelská firma by měla mít dostatečné zkušenosti s instalací těchto systémů. Výpočty nutné pro výběr vhodného systému se neobejdou bez znalosti mechaniky. Dodavatel by měl mít také dostatečné odborné zázemí a měl by mít technickou podporu ze strany dodavatele.

U společnosti M.E.N. expert najdete odborníky disponující zkušenostmi, profesními znalostmi i kvalitním sortimentem vážních systémů pro vážení sil, nádrží a nádob – zobrazit nabídku.

Vážní systém musí splňovat určitá pravidla

Zkušený dodavatel vám řekne, podle čeho se vážní systém vybírá a jaká pravidla by měl splňovat.

  • Výběr vážního systému podle těžiště – sila nebo nádrže mohou mít těžiště prázdné nebo plné nádoby pod úrovní nebo nad úrovní předpokládané instalace snímače. Pokud se těžiště nachází nad úrovní, používá se speciální uložení snímačů, které bere v potaz přetížitelnost nádoby a eliminuje její klopení.
  • Výběr podle způsobu namáhání nádoby – vliv na výběr snímače má způsob, jakým se nádoba plní a vyprazdňuje a zda jsou na ní umístěny další zařízení využívané například pro míchání nebo pro pohon některých součástí.
  • Výpočet kapacity snímače podle počtu opor - standardně se výpočet snímačů pro vážení zásobníků a sil provádí pro tři opory i přesto, že některé nádoby mohou disponovat větším počtem opor. Při výpočtu je bráno v úvahu i přetížení snímače.
  • Zajištění přenosu zatížení – Pokud je nutné nádobu propojit s jiným zařízením, vždy by se mělo jednat o propojení pomocí pružných spojů, aby se na vážní systém přenášela plná hmotnost nádoby.
  • Výběr snímačů zatížení a jejich uložení – zde bychom vám doporučili využívat snímače a jejich uložení pouze od prověřených výrobců. Občas se lze setkat se samovýrobou uložení pro snímače, ale vzhledem k tomu, že uložení je součástí nosné konstrukce, je využití jiného než doporučeného uložení od výrobce velmi riskantní. Samotné uložení by mělo umožňovat využití i u nádob, které jsou již v provozu a měly by odstranit nerovnosti na dosedacích plochách.
  • Přesnost vážních systémů – vliv na přesnost vážení má především konstrukce sila. Zpravidla se dá říci, že u sil o celkové váze 65 tun se dá při dávkování dosáhnout přesnosti zhruba 10 kg. Vždy je vhodné po určité době silo nebo nádrž vyprázdnit a vážní systém zkalibrovat.
  • Vyhodnocovací jednotka – nezapomínejte na to, že vyhodnocovací jednotka by měla disponovat funkcí “elektronická nula”, díky které můžete celý vážní systém nastavit, aniž byste museli silo či nádrž zatěžovat nebo používat závaží. Samozřejmostí je využití kvalitních snímačů zatížení.
  • Vliv teploty na dilataci – při návrhu uložení je vždy nutné brát v potaz teplotní roztažnost nádoby.

Věděli jste, že mezi nejpoužívanější váhy v zemědělství patří silniční mostní váhy? Více zde

Na závěr je dobré si připomenout, že návrh i montáž vážních systémů pro vážení sil, zásobníků a nádrží by měly probíhat vždy individuálně v závislosti na vašich konkrétních potřebách. U zkušeného dodavatele se můžete spolehnout nejen na dodání kvalitního systému, ale můžete se na něj obrátit i v případě servisu nebo rekonstrukce vážního systému.

Využití tenzometrických snímačů v zemědělství

Úkolem tenzometrických snímačů v zemědělství je měřit působení síly nebo zatížení. Jaké je jejich konkrétní využití v tomto odvětví a jaké možnosti máte při nákupu tenzometrů?

Zemědělský průmysl zahrnuje mnoho činností, při kterých je nutné měřit hmotnost a ze zjištěných údajů vycházet. Tenzometrické snímače zatížení jsou praktickými nástroji, jak získávat přesné údaje, které mohou vést k určování ceny, množství dávkovaných surovin, k vážení živých zvířat nebo k eliminaci přetížení nákladní zemědělské techniky.

Na jakých místech lze tenzometrické snímače uplatnit

I když by se to nemuselo zdát, mají tenzometrické snímače v zemědělství rozsáhlé využití. Hodí se při:

  • měření vstupních a výstupních sil při monitoringu zemědělských komodit,
  • výrobě a dávkování krmných směsí,
  • vážení nákladních vozidel na mostových vahách,
  • pytlování a balení,
  • vážení na dobytčích, kontrolních nebo paletových vahách,
  • využití jeřábových vah,
  • měření na dalších jednoúčelových zařízeních.

Pokud bychom měli hovořit o konkrétním využití tenzometrických snímačů, měli bychom zmínit především jejich použití u vážení sil, nádrží nebo násypek, díky čemuž lze spolehlivě měřit hmotnost a hladinu pro kontrolu surovin. U míchacích a dávkovacích systémů pomáhají snímače kontrolovat celý proces míchání a dávkování krmných směsí pro hospodářská zvířata. Tenzometrickými snímači lze osadit přímo i dávkovače krmné směsi a zajistit tak kontrolu a vážení výživy i stav surovin. Na dobytčích vahách tenzometry umožní sledovat hmotnost zvířat. V případě zemědělské výroby se tenzometry uplatňují pro kontrolu naplnění a při balení produktů na vysokorychlostních váhových systémech. Při skladování se využívají tenzometry na paletových vahách ke kontrole hmotnosti produktů na paletách. Posledním, ale velmi důležitým místem, kde se využívají tenzometrické snímače zatížení, jsou mostové váhy určené pro kontrolu prázdných i naplněných nákladních vozidel a traktorů s vlekem i bez vleku.

Mezi ověřené značky tenzometrických snímačů pro zemědělství patří snímače Zemic Europe, Vishay Precision Group nebo Dini Argeo.*

Náš tip: Silniční mostové váhy RODAN

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down