Členové akademie dosáhli řady úspěchů ve výzkumu

Činnost České akademie zemědělských věd (ČAZV) zhodnotil na jejím plenárním zasedání předseda předsednictva Jan Nedělník. Podle něj členové ČAZV dosáhli ve výzkumu řady úspěchů. Jako příklad uvedl mimo jiné nové odrůdy, jako je ozimá pšenice AF Zora, která je první oficiálně registrovanou odrůdou s černě zbarveným zrnem v Evropě, odrůda třešně Irena, nebo brambor Val Blue. Celou řadu výsledků dosáhli členové ČAZV i v dalších oblastech. 

Nedělník připomněl, že ČAZV se snaží také moderovat diskusi o bioekonomice. „V programu Horizon jsou témata, která se na toto téma zaměřují a my bychom ho rádi akcentovali v ČR, pak to je precizní zemědělství a globální klimatická změna,“ podotkl s tím, že na koncepci navazuje tvořící se program Země 2, který je pokračováním současného programu Země. „Nový program bude podobně jako ten stávající koncipován do dvou podprogramů, jeden pod státní správu a pak volná soutěž o nejlepší témata. Akademie se snaží být v republice i moderátorem dalších strategických dokumentů, které se týkají zemědělství,“ vysvětlil. Podle Nedělníka problémem je, že různé koncepční materiály nejsou vzájemně provázané. edělník informoval rovněž o RIS3 strategii, kterou zastřešuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. RIS3 je koncept strategie inteligentní specializace inovační politiky, jehož cílem je podpořit silné stránky států a regionů v oblasti výzkumu a inovací a přispět tak k jejich růstu a prosperitě. Je založena na partnerství mezi podniky, veřejnými subjekty a znalostními institucemi. Strategickými tématy jsou přitom bioekonomika, Smart zemědělství a globální změna. Předseda přdsednictva připomněl i soutěž o ceny ministra zemědělství pro mladé vědkyně a vědce a za nejlepší realizovaný výsledek, na jejíž organizace se ČAZV také podílí. Soutěž je vyhlášena od února a ceny by měly být slavnostně předány 26. srpna na agrosalonu Země živitelka. Nedělník také informoval o vydavatelské činnosti akademie. ČAZV vydává 11 vědeckých časopisů, z nichž mnohé jsou s impact faktorem. V časopisech publikují lidé z desítek zemí světa a stejně tak časopisy putují do desítek zemí světa. „Přál bych si, aby v nich ještě více publikovali čeští autoři,“ podotkl s tím, že českých autorů je nyní zhruba 30 procent.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down