26.11.2003 | 07:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Co trápí horské zemědělce

Ve čtvrtek 13. listopadu se sešlo asi dvacet zemědělců z horské části okresu Chomutov , aby se seznámili s podmínkami, za jakých budou moci v příštím roce plnit svůj základní úkol - údržbu horských luk a pastvin v kulturním stavu.

Jejich jednání se na pozvání okresní agrární komory zúčastnili i poslankyně Miloslava Vostrá (KSČM- zemědělský výbor), poslanec Ing. Josef Šenfeld (KSČM - výbor pro Evropskou integraci) a zástupkyně Pozemkového fondu.
Zazněly tu základní problémy, které horské zemědělce tíží. Podle informací, které jsou k dispozici, budou poskytnuty ještě před vstupem do Evropské unie tzv. zálohy na přímé dotace z národních zdrojů. Předpokládá se, že budou podpořeny krávy bez tržní produkce mléka, veškerý skot, ovce a orná půda. Zemědělce z horských oblastí znepokojuje právě to, že se vůbec nepředpokládá, že by byly vyplaceny zálohy na trvalé travní porosty. Přitom téměř všichni z přítomných hospodaří právě jenom na TTP a nehospodaří souběžně také na orné půdě. Pro ně by bylo toto rozhodnutí likvidační. Apelovali proto na poslance, aby se snažili v rámci svých možností ještě zvrátit uvedený návrh předvstupního profinancování zemědělství v příštím roce. Podle zamýšleného vyplácení podpor by zemědělci nebyli schopni zabezpečit údržbu travních porostů, a to se všemi důsledky, které by z toho vyplynuly.
Dalším problémem je skutečnost, že v podprogramech celofaremních opatření Horizontálního plánu rozvoje venkova (HRDP) je podmínka přijmout plnění závazku na daném pozemku po dobu pěti let, což není při současném právním stavu možné, a to zejména u státní půdy. Porušení tohoto závazku povede k tomu, že by příjemce dotace, který by přijatý závazek porušil, musel vracet dotaci v plné výši včetně penále, a to od samého počátku, kdy dotaci dostal poprvé. Shodou okolností byl téhož dne publikován článek „Vlastníci půdy jsou ochotni akceptovat pětileté nájmy“, kde se dozvídáme o tom, že ministerstvo zemědělství navrhuje změnu občanského zákoníku tak, aby byla uzákoněná pětiletá výpovědní lhůta u nájemních smluv k zemědělským a lesním pozemkům. I zde jsme apelovali na poslance, aby v rámci svých možností zajistili takový stav, abychom byli schopni do celofaremních podopatření vstoupit a finanční podpory čerpat.
V závěru jednání se přítomní shodli na tom, že je třeba o jejich specifických problémech informovat ministra zemědělství a požádat ho o učinění takových opatření, aby v důsledku uvedených skutečností nebyli nuceni ukončovat svoji zemědělskou činnost, a to zejména:
1. Přehodnotit výši záloh před vstupem do EU tak, aby nebyli zemědělci hospodařící pouze na TTP naprosto znevýhodněni.
2. Zajistit takový právní stav, na základě kterého by byli zemědělci schopni přijmout podmínky Horizontálního plánu rozvoje venkova.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down