České zemědělství musí v horizontu dvou let zabezpečit ve výrobě shodné standardy, jaké jsou v zemích Evropské Unie (EU). Společenství považuje za nezbytné rovněž správné fungování zooveterinárních a fytosanitárních kontrol.
"Při vyjednávání o vstupu do EU jsou nutné stejné technické normy pro potravinářské produkty," řekl dnes na konferenci v Brně evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler.
Náměstek ministra zemědělství Jan Zídek dodal, že z hlediska zemědělství není vstup ČR do EU zásadním problémem. České normy by podle něj měly být plně harmonizovány s EU v druhé polovině roku 2002. Komisař ocenil privatizaci českého agrárního sektoru, kdy jeho základnu již tvoří nezávislý farmář, který je partnerem pro EU.
Za důležitý krok označil Fischler vznik Státního zemědělského intervenčního fondu a regulaci trhu s mlékem, cukrem a škrobem."Správný postup státu při přibližování do EU dokládají přímé investice sedm miliard USD, které obecně do země přišly," doplnil komisař. V souvislosti s finanční podporou českého zemědělství vidí Fischler možnosti nejen ze strany EU nebo ČR, ale zejména v soukromých bankách. Připomněl, že v rámci programu Phare přišlo do ČR v letech 1990 až 2000 zhruba 20 miliard Kč a jen v loňském roce 215 miliónů korun přímo do zemědělství. EU hodlá nyní penězi podpořit venkovské oblasti, jejichž rozvoj souvisí s prosperitou zemědělství jako celku. "Předložený program ze strany ČR přesně vyhovuje požadavkům programu Sapard," doplnil komisař.
Dohody o jeho financování podepsal v pondělí Fischler s ministrem financí Pavlem Mertlíkem. Prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček požádal ve svém vystoupení Fischlera, aby se zasadil o finanční spoluúčast EU při řešení situace českých zemědělců v souvislosti s tzv. nemocí šílených krav (BSE). "Českým chovatelům vznikne ztráta přes 1,5 miliardy korun a opakuje se situace s vepřovým masem z let 1998až 1999," upozornil Hlaváček.