Čtyři dekády ochrany proti škůdcům

Karate Zeon chrání vaše porosty proti škůdcům už téměř čtyři dekády, například i proti přenašečům viróz v obilninách. Insekticid Karate s obsahem účinné látky lambda-cyhalothrin je, jak už titulek článku napovídá, na trhu bezmála čtyřicet let.

Vznik účinné látky byl inspirován přírodou. Přirozeně se vyskytující pyrethrum* bylo inspirací pro vědce, kterým se povedlo syntetizovat právě lambda-cyhalothrin, díky čemuž mohlo být v letech 1985/1986 postupně ve velkém počtu zemí zaregistrováno Karate. Již v době registrace, v osmdesátých letech minulého století, bylo Karate registrováno jako multiplodinový produkt proti širokému spektru škůdců. V současnosti je Karate registrováno v Evropě do více než 100 plodin a na více než 250 druhů hmyzu.

Samozřejmě i insekticid Karate během svého působení na trhu prošel vývojem, neustále se pracovalo na jeho vylepšení a optimalizaci formulace. Dnešní formulaci CS ve formě stabilní suspense kapsulí předcházelo několik formulací, produkt byl dostupný například ve formulacích WG nebo EC.

Současná formulace suspenze Zeon mikrokapsulí maximalizuje efekt insekticidního účinku a Karate je díky němu výrazně účinnější ve srovnání s formulacemi ostatních pyrethroidů. Formulace Karate se Zeon technologií se vyznačuje rychlou účinností (knockdown efekt), dlouhým reziduálním působením (ve srovnání s jinými formulacemi), další výhodou je světlostabilita (umožňuje jeho použití i proti rozvlekle nastupujícím škůdcům).

Účinná látka lambda- cyhalothrin, obsažená v Karate, patří do pyrethroidů 2. skupiny, tzv. esterických. Působí proti žravým i savým škůdcům jako kontaktní jed, působí na hmyz dráždivě, vyvolává neklid a nutí i skrytě žijící škůdce ke kontaktu s účinnou látkou.

Virózy obilnin

K hospodářsky významným virovým patogenům obilnin patří v České republice viry skupiny žluté zakrslosti ječmene (BYDV) a virus zakrslosti pšenice (WDV), které jsou perzistentně přenášeny hmyzími vektory při sání na rostlinách. Virózy jako následek sání významně zhoršují kvalitu porostů s negativními dopady na výnos, při vysoké četnosti výskytu vektorů může v krajním případě dojít až k celoplošnému nakažení porostu se ztrátou výnosu přesahující 80 %.

  • Viry žluté zakrslosti ječmene (BYDV) jsou přenášeny několika druhy mšic, v našich podmínkách je to především mšice střemchová (Rhopalosiphum padi), kyjatka osenní (Sitobion avenae) a kyjatka travní (Metopolophium dirhodum), případně mšice kukuřičná (Rhopalosiphum maidis). BYDV napadá nejen kulturní obilniny, ale má široký okruh hostitelů mezi travními druhy, např. jílek vytrvalý, sveřep jalový a lipnice roční. Infekce rostlin probíhají na podzim, do příchodu mrazů. Mšicím na podzim vyhovují vyšší teploty, absence mrazů, prudkých dešťů a silných větrů. Velmi časté a silné bývají výskyty viróz v ozimé pšenici nebo v ozimém ječmeni sousedícími s kukuřičnými poli. Kukuřice sklízená na zrno je významné riziko i pro pšenice seté později na podzim.
  • Virus zakrslosti pšenice (WDV) přenáší křísek polní (Psammotettix alienus). Přenos na ozimy je zprostředkován dospělci, kteří se za teplých dnů na delší vzdálenosti přemísťují letem.

Rozhodující faktory, které nahrávají výskytu viróz

O míře nebezpečí vzniku hospodářsky významného napadení porostů ozimých obilnin rozhoduje podíl infikovaných jedinců v populaci a napomáhá mu průběh počasí.

K primární infekci jednotlivých rostlin může dojít krátce po vzejití porostů. Silnější infekční potenciál je nutné očekávat, pokud v okolí vzcházejícího porostu vegetují nakažené rostliny. Po několika dnech až týdnech od primární infekce se v nakažených rostlinách virové částice namnoží a stávají se zdrojem virového inokula pro všechny jedince přenašeče přítomné v porostu, kteří nakaženou rostlinu využijí za zdroj potravy. Sekundární infekcí se poté nákaza rychle rozšiřuje do okolí, v porostu pak vzniknou ohniska s rozsáhlými výpadky rostlin, která se nepodílí na výnosu.

Ochrana proti virovým chorobám

Ochrana proti virovým chorobám vyžaduje komplexní přístup zahrnující agrotechnická opatření, jako je likvidace zdrojů infekce nebo pozdější termín výsevu a chemickou ochranu (foliární aplikaci) zaměřenou proti přenašečům.

Prvním krokem eliminace výskytu přenašečů je snížení množství virového inokula, které docílíme regulací obilninových výdrolů, včasná likvidace výdrolu plní u viróz úspěšně funkci tzv. přerušení zeleného mostu. Po sklizni obilniny podpoříme rychlé a jednotné vzejití výdrolu, do třech týdnů po jeho vzejití jej zlikvidujeme zpracováním půdy nebo včasnou aplikací totálních herbicidů (Touchdown Quattro).

V podzimním období se v obilninách v rámci insekticidní ochrany věnujeme především eliminaci výskytu savého hmyzu (přenašečů viróz). Po výpadku insekticidních mořidel je potřeba foliární aplikace insekticidů ještě výraznější.

V ochraně obilnin proti virózám je nutné včas zabránit infikování rostlin, porosty založené bez insekticidního moření je třeba sledovat prakticky už od vzcházení porostu. Je třeba sledovat porosty a hodnotit výskyt mšic a křísů, především v blízkosti lesa, u parcel řepky a kukuřice, u trvalých travních porostů, u zaplevelené neobdělávané půdy.

Karate se Zeon technologií 5 CS

Karate se Zeon technologií 5 CS významně eliminuje výskyt přenašečů a chrání obilniny proti virózám

Při rozhodování o insekticidní ochraně porostů je nutné společně vyhodnotit více faktorů. Aplikace insekticidu je efektivní, pokud respektuje přítomnost přenašečů (mšic) a průběh počasí.

Insekticidní ochranu je potřeba provádět včas, ideálně po vzejití porostů v růstové fázi BBCH 11-13, kdy jsou porosty k napadení virózami nejnáchylnější. Výhodou použití Karate se Zeon technologií 5 CS je nejen jeho rychlý nástup účinku, ale také jeho výborná reziduální účinnost i při aplikaci za nižších teplot, perzistence účinné látky je daleko delší ve srovnání s ostatními produkty na trhu.

Výhodou také je, že Karate Zeon lze bezpečně použít v tank mix kombinaci s mnoha pesticidy i hnojivy.

*Pyrethrum je prášek ze sušených květů Chrysanthemum cinerariaefolium. Pyrethriny jsou zastoupeny šesti příbuznými insekticidními sloučeninami, které se přirozeně vyskytují v květech rostlin rodů Chrysanthemum neboTanacetum. Insekticidní účinek pyrethrinů je charakterizován rychlou účinností.

Ing. Václava Spáčilová, Ph.D.
Syngenta Czech*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down