Čtyři projekty z Prahy míří do finále soutěže Adapterra Awards

Finalisté Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu soutěží o hlasy veřejnosti. Z osmnácti inspirativních projektů mohou lidé vybírat až do pátku 15. října 2021, kdy končí anketa o Cenu sympatie. Mezi nejlepší české nápady se za hlavní město probojovaly hned čtyři projekty: Krajinný park Lítožnice, šetrné zemědělství v Praze 12, zelený Mosaic House Design Hotel a nový Pavilon tropického zemědělství České zemědělské univerzity. Informoval o tom tiskový mluvčí Magistrátu hlavního města Prahy Vít Hofman.

Mezi finalisty se probojoval Krajinný park Lítožnice, který se nachází mezi pražskými Běchovicemi a Dubčí, se v posledních letech péčí hlavního města Prahy proměnil k nepoznání. Místo napřímeného koryta Říčanky byl obnoven přirozeně meandrující mělký potok s podmáčenými loukami a množstvím tůní. Místo tří rybochovných rybníků v havarijním stavu je zde jeden velký 10 hektarový Lítožnický rybník s extenzivním chovem ryb, ostrůvky a rozsáhlými příbřežními mokřady. Městská část Praha 12 zase vsadila na šetrné zemědělství na svých pozemcích. Konvenční způsob hospodaření velkého agrodružstva vystřídal komunitní permakulturní sad, biokoridor, louky a aleje podél cest. Některé pozemky městská část propachtovala novým hospodářům s podmínkou šetrného hospodaření v krajině, o ostatní pečuje sama za účasti občanů. Praha 12 tak následovala příklad hlavního města Prahy, které podmínku ekologického hospodaření pro pachtýře na svých pozemcích a členění velkých bloků půdy na menší zavedlo v roce 2020. Třetím projektem je Mosaic House Design Hotel, který se ve starší funkcionalistické budově otevřel v roce 2010 jako vůbec první český zelený hotel. Může se pochlubit využíváním šedé vody, včetně zpětného získávání tepla, a využíváním obnovitelných zdrojů energie. Díky moderním opatřením ušetří na spotřebě vody kolem 93 tisíc korun ročně, na spotřebě plynu ročně ušetří přibližně půl milionu korun. Kampus České zemědělské univerzity v Praze se zase rozrostl o nový Pavilon tropického zemědělství. Projekt vznikl s ohledem na environmentální výzvy tak, aby byl provoz budovy do budoucna udržitelný z hlediska nákladů i vlivu lidských aktivit na přírodu. Vítěz veřejného hlasování i nejúspěšnější finalisté vybraní odbornou porotou soutěže si odnesou zážitky ze zahraniční exkurze. Vítězové vybraní odborníky navíc získají i finanční ocenění.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down