06.08.2001 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Cukerní kvóty roztrpčily

Cukrovarníci už znají své produkční kvóty. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) jim tuto zprávu rozeslal poštou v obálkách a kolik komu přidělil, odmítá zveřejnit. Představitelé některých cukrovarnických společností jsou s přisouzenou individuální kvótou hrubě nespokojeni a chtějí se proti rozhodnutí fondu postavit.

Českomoravský cukrovarnický spolek, který se sešel minulou středu, nezaujal k této záležitosti žádné stanovisko, protože někteří ze členů ještě sdělení fondu neznali. Předseda spolku Oldřich Reinbergr se mohl vyjádřit pouze za společnosti TTD Dobrovice a Pražskou cukerní a. s. „S přidělenou kvótou jsme velice nespokojeni a chápeme ji jako křivdu. Vybudovali jsme moderní společnost, která má výrobní kapacity a trhy. Určenou kvótou jsme ale ztratili spoustu peněz, které jsme vynaložili na investice,“ s roztrpčením konstatoval Reinbergr. Výši kvóty nechtěl upřesnit, uvedl pouze, že je v řádu desítek tisíc tun nižší než objem přidělený podle předchozího vládního nařízení, které zrušil Ústavní soud. Reinbergr ještě neví, zda se společnost proti rozhodnutí odvolá u SZIF, nebo podá soudní žalobu.
Ani majitel Cukrovaru Vrdy Otakar Moťka, největší odpůrce cukerních kvót, se nechtěl k přidělené výši vyjádřit. Najisto však věděl, že se proti verdiktu SZIF postaví. „Budeme bojovat všemi zákonnými prostředky. Vedle individuální kvóty jsme se ucházeli také o rezervu za subjekty z našeho holdingu, ale v jejich případě jsme nebyli ani jednou uspokojeni,“ řekl.
Rozdělením individuálních produkčních kvót cukru na kvótové roky 2001/02 až 2004/5 pověřilo prezidium fondu jeho ředitele a vyhnulo se tak nejednoduchému rozhodování. Výrobci cukru totiž požádali o množství, které aktuální roční kvótu 504 tisíc tun přesahovalo o více než 200 tisíc tun. Jedenácti cukrovarnickým společnostem, které se ucházely dohromady o 593 tisíc tun, musel fond žádosti pokrátit na stanovených 490 tisíc tun cukru. Rezervu 14 tisíc tun SZIF podle Evy Sekerové rozdělil mezi dva žadatele, přitom původně se o ni zajímalo jedenáct subjektů nárokujících celkem 114 tisíc tun. Fond měl kvóty rozdělit do konce června, kvůli okolnostem komplikujícím rozhodování prodloužil termín o měsíc.
Individuální kvóty nebude SZIF podle Josefa Běhala, zástupce ředitele fondu, na doporučení svého právníka zveřejňovat. Poznamenal, že jde o natolik strategické údaje, které mohou podléhat utajení. „Něco jiného by bylo, kdyby cukrovarnické společnosti dostávaly z fondu peníze třeba na subvencované vývozy,“ dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down