Vláda měla na programu včerejšího jednání také stížnost vznesenou proti jejímu nařízení č. 51/2000 k regulaci trhu s cukrem. Na Ústavní soud se totiž obrátil Otakar Moťka, majitel Cukrovaru Vrdy, který toto nařízení považuje za protiprávní a cítí se jím být poškozen.
"Vláda, která tímto opatřením stanovila kvóty pro výrobce cukru, se opírá o paragraf 2 zemědělského zákona. V něm ale není ani náznak toho, že by vláda měla něco takového dělat," namítá Moťka. Vládním nařízením byla podle něho porušena listina základních práv a svobod. "Každý může podnikat a není možné, aby vláda jednomu umožňovala, aby vyráběl cukr a druhému ne." Připouští, že ani jemu stejně jako ostatním cukrovarníkům se nemusí líbit, když třeba za dva roky se objeví další noví výrobci, ale považuje za logické, aby všichni měli šanci se uplatnit. Vítá proto ustanovení zákona o Státním zemědělském intervenčním fondu, které říká, že na všechny žadatele o kvótu na výrobu cukru se musí pohlížet rovnoprávně. "Založili jsme svaz nezávislých výrobců cukru, který bude hájit malé výrobce, stojící mimo tři zahraniční cukrovarnické společnosti," poznamenal.
Cukrovar Vrdy, který letos obnovil výrobu, dostal kvótu ve výši asi 41 procent ze zvláštní individuální kvóty 23 tisíc tun, což je podle Moťky nedostatečné. „Veškerý vyrobený cukr mám už prodaný a kdyby mě nelimitovala kvóta, mohl bych vyrábět víc,“ Stanovenou cenu pro cukrovku a cukr nezpochybňuje a bude ji ctít.